19.09.2023 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky kontroly užitkovosti masné drůbeže

V testovacích stanicích státního podniku Mezinárodní testování drůbeže v Ústrašicích byl v roce 2022 ukončen další ročník testů kontroly užitkovosti drůbeže. V jejich rámci byl proveden i mezinárodní test rodičovských forem masných typů slepic a byly prověřeny i hybridní kombinace krůt.

Mezinárodní testování drůbeže, s.p., v Ústrašicích
Mezinárodní testování drůbeže, s. p., v Ústrašicích

Do jubilejního padesátého rodičovského testu masných typů slepic byly mimo jiné zastaveny obě kombinace zastoupené na českém trhu, tj. Cobb 500 a Ross 308.  Vlastní test rodičovských forem sestával z odchovu rodičů do věku 154 dnů, snáškového období v délce 280 dnů a čtyř dílčích výkrmových testů potomstva.

Odchov rodičů

Odchov probíhal v bezokenní hale na hluboké podestýlce. Rovněž i snáška byla v bezokenních halách s hlubokou podestýlkou, napájení bylo zajištěno z kapátkových napáječek a krmení z tubusových krmítek. V tabulce 1 jsou uvedeny základní zjišťované parametry: počet snesených vajec, hmotnost vajec, oplozenost a líhnivost, spotřeba krmiva na jedno násadové vejce a na jedno vylíhnuté kuře.

Výkrm potomstva

Na hluboké podestýlce v halách s řízeným světelným režimem a klimatizací probíhal i výkrm potomstva, tzn. finálních hybridů. V testu byly provedeny čtyři dílčí výkrmové testy potomstva se zatížením 17,2 kuřete/1m2, délka výkrmu byla 32 dnů, přičemž třetí dílčí výkrmový test byl prodloužen na 39 dnů. Součástí testu byla i jatečná analýza vykrmených kuřat.

Výkrmový test brojlerových kuřat
Výkrmový test brojlerových kuřat

Výkrmový test krůt

Do 71. výkrmového testu krůt a 72. výkrmového testu krocanů byla zařazena kombinace BIG 6 a Hybrid Converter z líhně MIKO, GmbH (A). Výkrmový test probíhal v klasických podmínkách na hluboké podestýlce v bezokenní hale a řízeným klimatem. U krůt byla použita pětifázová výživa, u krocanů šestifázová. Do testu byla dodána jednodenní krůťata.

Konkrétní výsledky najdete v příloze říjnového čísla časopisu Náš chov.*

Výkrmový test krůt

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down