Výsledky kontroly užitkovosti ovcí za rok 2022

Kontrola užitkovosti ovcí a koz se provádí v souladu se zákonem 154/200 Sb. a stanovenými šlechtitelskými programy Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s. Vedle údajů o reprodukci zapojených jedinců a stád se v rámci základních ukazatelů sledují také růstové schopnosti u všech plemen ovcí (hmotnost odchovaných jehňat ve 100 dnech věku), dále jatečná hodnota masných plemen ovcí (ultrazvukovým měřením hloubky zádového svalu a výšky podkožního tuku) a konečně mléčná užitkovost u dojených plemen ovcí.  

 

Jestliže od roku 2000 do roku 2003 došlo k navýšení stavů ovcí v kontrole užitkovosti o více než 70 %, v dalších třech letech se počty bahnic zapojených do kontroly užitkovosti mírně snižovaly. Výraznější pokles na 21 317 kusů v letech 2010 a 2011 se v následujícím roce zastavil a v letech 2014 až 2016 se stabilizoval na více než 23 500 kusech. Pokles bahnici v kontrole užitkovosti pokračovat také v následujících šesti letech a v 2022 to bylo jen 14 646 bahnic. V jednotlivých stádech stále přetrvává nízký počet bahnic zapojených do kontroly užitkovosti, což značně zvyšuje náklady na tyto služby.

Dochází k nárůstu chovatelsky zajímavých plemen jako jsou jakob, jurská ovce, ovce ouessantská, ovce shetlandská, racka, ovce vřesová a walliserská černonosá, která se však chovají ve velmi malých stádech. Výrazný nárůst byl zaznamenán u masného plemene texel, dojeného plemene lacaune i východofríské ovce. Naopak významně poklesly stavy u genetického zdroje v zastoupení šumavské ovce, stejně jako i u hospodářsky významných plemen jako jsou charollais, německá černohlavá ovce, merinolandschaf, cigája či plodné plemeno romanovská ovce. U ostatních kombinovaných a masných plemen byly počty zapojených bahnic do kontroly užitkovosti v porovnání s rokem 2021 stabilizované. Ve sledovaných užitkových vlastnostech reprodukce jako jsou plodnost na obahněnou, intenzita, odchov i růstové schopnosti jehňat, je patrný dlouhodobě pozitivní trend. Produkce potní vlny, jako nepovinný ukazatel, se přestal sledovat. Svaz chovatelů ovcí a koz, z. s. chce při realizaci šlechtitelského programu zvýšit důraz na kvalitu plemenářské práce a tím podpořit chovatele s nejlepší užitkovostí. Nárůstu sledovaných užitkových vlastností by se mělo docílit systematickou selekcí špičkových zvířat.

Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov.*

 

Texel je plemeno vyšlechtěné na masnou užitkovost
Francouzské plemeno lacaune
Jurská ovce
Ovce jacob zaujmou zejména svými rohy
Cápová ovce neboli racka vypadá jako antilopa s vlnou

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down