Výsledky kontroly užitkovosti ovcí za rok 2023

Kontrola užitkovosti ovcí se provádí v souladu se zákonem č. 154/200 Sb. a stanoveným šlechtitelským programem Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s. Vedle údajů o reprodukci se u zapojených jedinců a stád sledují růstová schopnost, jatečná hodnota a mléčná užitkovost. Růstová schopnost udávaná hmotností odchovaných jehňat ve 100 dnech věku se sleduje u všech plemen ovcí. Avšak jatečná hodnota, která se provádí ultrazvukovým měřením hloubky zádového svalu a výšky podkožního tuku, se posuzuje jen u masných plemen ovcí. Mléčná užitkovost se pak posuzuje výhradně u dojených plemen ovcí a kontroluje se měsíční nádoj mléka a rozbor mléčných složek, tj. bílkovin, tuku a laktózy.

V roce 2023 prováděly kontrolu užitkovosti v chovu ovcí dvě oprávněné organizace, a to Svaz chovatelů ovcí a koz, z. s., a Dorper asociace CZ, z. s.

Početní stavy ovcí klesají

Počet bahnic v kontrole užitkovosti v roce 2022 a 2023 se snížil až na 14 134 bahnic, což je úroveň roku 2000. K mírnému poklesu početních stavů došlo u plemen clun forest, romney, merinolandschaf, šumavská ovce, zwartbles, německá černohlavá ovce, oxford down, suffolk a romanovská ovce. Naopak k mírnému nárůstu počtu zvířat zapojených do kontroly užitkovosti došlo u plemen kerry hill, ouessantská ovce, kamerunská ovce, lacaune a východofríská ovce.

Ovce plemene Kerry Hill
Ovce plemene kerry hill

Roste zájem o chovatelsky zajímavá plemena jako jsou například jakob, jurská ovce, ovce ouessantská, ovce shetlandská, racka, ovce vřesová a walliserská, která se chovají ve velmi malých stádech. Mírný nárůst početních stavů je zaznamenán u masného plemene texel a u dojených plemen lacaune a východofríská ovce. Naproti tomu významný pokles je evidován u genetického zdroje šumavské ovce, a dále u hospodářsky významných plemen jako jsou charollais, německá černohlavá ovce, merinolandschaf a cigája. Podobný trend je také u plodného plemene romanovská ovce. U ostatních kombinovaných a masných plemen byly počty bahnic zapojených do kontroly užitkovosti v porovnání s rokem 2022 stabilizované.

Masné plemeno texel
Masné plemeno texel

Kontrola užitkových vlastností ovcí

Ve sledovaných užitkových vlastnostech reprodukce – plodnost na obahněnou, intenzita, odchov i růstové schopnosti jehňat je zaznamenán dlouhodobě pozitivní trend. Produkce potní vlny, jako nepovinný ukazatel, se přestal sledovat.

V roce 2023 bylo do kontroly mléčné užitkovosti dojených plemen ovcí zapojeno 1835 bahnic s uzavřenou normovanou laktací. Kontrola užitkovosti se prováděla v osmnácti stádech s tím, že s ukončenou laktací bylo 402 bahnice východofríské ovce, 1021 bahnic lacaune a 412 kříženek. Od roku 2013 se přistoupilo ke změně výpočtu celkové produkce mléka za dojnou periodu z původních 240 na 150 dnů. Celkem se za 150denní dojnou periodu dosáhlo průměrné produkce odpovídající 307,6 kg mléka o tučnosti 5,7 %, obsahu bílkovin 5,6 % a laktózy 4,7 %. Ovce se stoprocentním podílem krve plemene lacaune dosáhly jak nejvyšší celkovou produkci mléka za laktaci, tak i celkovou produkci tuku za dojnou periodu a celkovou produkci bílkovin za dojnou periodu.

Lacaune reprezentuje plemeno s mléčnou užitkovostí
Lacaune reprezentuje plemeno s mléčnou užitkovostí

Více se dočtete v článku Ing. Víta Mareše ze Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., který najdete v červnovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down