Výzkumný ústav pro chov skotu, s. r. o., v Rapotíně zaměřuje svou vědeckovýzkumnou činnost v oblasti chovu skotu a malých přežvýkavců zejména na aplikaci výsledků do zemědělské praxe, řeší aktuální otázky zemědělství. Součástí jeho práce je poradenství pro chovatele.
Výzkumný ústav pro chov skotu (VÚCHS) v Rapotíně byl založen v roce 1951 se záměrem vytvořit v dané oblasti vědecko výzkumnou základnu pro odvětví chovu skotu. Hlavním zůstalo zaměření na lukařsko-pastvinářský systém obhospodařování trvalých travních porostů. Rozvíjely se i další obory, jako reprodukce, ekonomika, management a kontrola zdravotního stavu zvířat z pohledu případného výskytu produkčních poruch, a s tím související chemická, biochemická a hygienická kvalita a zdravotní bezpečnost surovin a potravinových produktů. Výzkumný ústav disponuje laboratorní a administrativní budovou, náleží k němu experimentální a technické zázemí, pokusné plochy a stáje. Pokusná stáj pro krmné experimenty a bilanční pokusy byla v roce 2005 nově rekonstruována a vybavena automatickým systémem kontroly spotřeby krmiv.
Hospodaření s půdou a chov zvířat
V současné době se hospodaří výzkumný ústav na 1050 ha zemědělské půdy, z toho na 455 ha luk a pastvin jako trvalých travních porostů. Chová 448 kusů velkých dobytčích jednotek (krav plemen charolais, blonde d´quitaine, gallooway, angus, masný simentál, highland a kříženek s těmito plemeny, dále ovce plemene merinolandschaf, texel). Rostlinná a živočišná výroba se využívá pro potřeby vědeckovýzkumného útvaru.
Oblast činnosti je rozsáhlá
Laboratoře ústavu se dělí na reprodukční, chemickou, mléčnou a mikrobiologickou. Pracoviště ústavu je strukturováno na oddělení reprodukce a biotechnologií, oddělení plemenářské práce a genetiky, oddělení produkce krmiv a výživy zvířat, oddělení fyziologie výživy zvířat, oddělení laboratoří mléka a informatiky. Základní činnosti Výzkumného ústavu pro chov skotu lze shrnout – činnosti pro MZe ČR , spolupráce se zahraničními ústavy, aplikovaný a základní výzkum, odborně vzdělávací činnost a služby (poradenství, laboratorní rozbory akreditované laboratoře, vědeckotechnické informace, poradenství).
Členství ve vědeckých organizacích
Zaměstnanci VÚCHS jsou členy a spolupracovníky v mezinárodních vědeckých a odborných organizacích, jakými jsou AFEMA, ICAR, IGA, ESDAR, Československá společnost mikrobiologická, Československá biologická společnost, Society for General Mikrobiology (SGM), International Society for Microbial Ecology (ISME).
Útvar výzkumu a jeho oddělení
Oddělení produkce krmiv a výživy zvířat se mimo jiné zaměřuje na zjišťování výživné hodnoty krmiv pro přežvýkavce, na hodnocení kvality pastevních porostů. Oddělení plemenářské práce a reprodukce se zabývá poradenskou činností pro zemědělce, řešením výzkumných úkolů z oblasti šlechtění, plemenářské práce, reprodukce, růstu zvířat, zrání a kvality masa, přenos embryí a IVP kryokonzervaci biologického materiálu, OPU u skotu, inseminaci hospodářských zvířat. Skupina mlékařství a laboratoře analýz mléka provozuje národní referenční laboratoř pro syrové mléko, kde se provádí rozbory mléka, příprava referenčních standardů pro kalibraci mlékařské analytické techniky k určení základního složení syrového mléka i mlékárenských produktů.
Skupina mikrobiologie má laboratoř, která je součástí akreditované Zkušební laboratoře a Referenční laboratoře pro syrové mléko a provádí se v ní mikrobiologické rozbory syrového mléka, mléčných výrobků, krmiv, pitné vody, odpadních vod, půdy, masa, mikrobiologická vyšetření v prvovýrobě mléka. V oddělení fyziologie výživy zvířat na pracovišti Pohořelice řeší výzkumné otázky v oblasti výživy dojnic s ohledem na proteinovou složku krmné dávky a dotaci esenciálních aminokyselin.
Oddělení informatiky, ekonomiky a statistiky zajišťuje správu a údržbu firemní počítačové sítě, správu a vedení vědecké a odborné knihovny, vydávání vědeckého bulletinu a sborníků, statistické analýzy a zpracování výsledků.
Financování výzkumu a grantové projekty
Výzkumná činnost ústavu je financována díky úspěchům ve veřejných soutěžích grantových agentur pomocí projektů GA ČR, NAZV MZe.Ústav řeší jak vlastní projekty, tak se i podílí na řešení výzkumných úkolů jiných pracovišť, se kterými spolupracuje.
Akreditované laboratoře
Výzkumný ústav provozuje zkušební laboratoř akreditovanou prostřednictvím Českého institutu pro akreditaci podle mezinárodního standardu EN ISO 17025 pro 42 analytických metod zaměřených na chemické, biochemické, fyzikální, mikrobiologické a technologické rozbory různých organických i anorganických zemědělských a potravinářských materiálů (mléko, krmiva, výkaly, půdy, vzduch, řídí Národní referenční laboratoř pro syrové mléko, která byla ustavena Věstníkem MZe-ČR (2003) a referenční laboratoř, která je napojena na mezinárodní výkonnostní testy v rámci pracovní sítě ICAR-CECALAIT mléčných referenčních laboratoří a testy AFEMA.
Výsledky výzkumu v publikacích
Výzkumný ústav pro chov skotu vydává od roku 1958 čtyřikrát ročně recenzovaný odborný časopis Výzkum v chovu skotu / Cattle research. Čtvrtletník je určen pro zveřejnění prací základního, ale hlavně aplikovaného výzkumu v oboru chovu skotu, zejména v oblasti šlechtění, kontroly mléčné a masné užitkovosti, genetiky populací a reprodukci v chovu skotu. Další okruhy příspěvků jsou pastviny a půda, sklizeň a konzervace krmiv, výživa a krmení skotu, reprodukce skotu a reprodukční biotechnologie, zdraví skotu, kvalita a zpracování živočišných surovin, ekonomika chovu skotu, problematika chovu malých přežvýkavců.
VÚCHS významnější monografie a odborné publikace, které jsou využívány při poradenském servisu pracovníky ústavu, pracovníky odborných zemědělských služeb, chovatelských svazů, chovateli skotu, prasat, ovcí, pracovníky potravinářského a zpracovatelského průmyslu, zemědělských a potravinářských laboratoří.