09.10.2008 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstava a aukce charolais v Cunkově

Součástí 35. světového kongresu charolais byla také prestižní výstava a aukce charolais na odchovně plemenných býků v Cunkově u Milevska. Dne 26. srpna 2008 se v prostorách odchovny sešlo okolo tisícovky návštěvníků, kteří se přišli podívat a někteří i zakoupit nejlepší zástupce plemene charolais.

Zájemci si v rámci akce pořádané Odchovnou plemenných býků Cunkov, s. r. o., společností Natural, s. r. o., a akciovou společností Bovet prohlédli zvířata z chovů ing. Pavla Kozáka Ostrý (a OPB Cunkov), Bovet, zemského chovu charolais Pozovice, rodinné farmy manželů Hatlákových z Meziboří, z farmy Capouchových s jalovicemi z Boudova Veselíčka, ze Sokolovské uhelné, podniku Agrokomplet 2000 Janův Důl, ZD Opařany a chovu Vlastimila Zobala z Boru u Březnice. Zástupce francouzské společnosti Charolais Optimal Patrick Reverse vybral ve Francii mezi vítězkami výstavy Concours National Charolles čtyři elitní jalovice ve stáří jeden a půl roku, které Genes Diffusion Optimal zakoupila a Natural na jaře 2008 importoval do Čech. Všichni chovatelé souhlasili s výplachem těchto jalovic pro embryotransfer. Patrick Reverse na každou z nich určil býka. Jeden výplach je již prodaný do Francie, ostatní embrya budou nabídnuta k prodeji v ČR.
Akce samotná se konala v nově postavené hale pro odchov a testaci plemenných býků s kapacitou sto kusů. V původní budově odchovny bylo ustájeno 46 kusů jalovic, krav a býků.

Vítězové přehlídky

Návštěvníci přehlídky měli možnost obdivovat letos odstavené býčky a jalovičky, starší jalovice a také deset elitních krav, dárkyň embryí. Vítězem kategorie mladých býčků se stal geneticky bezrohý Patrik z Cunkova, narozený 3. prosince 2007 po otci Superior (otec matky Paladin), jehož chovatelem je ing. Pavel Kozák. Mezi mladšími jalovicemi zvítězila Prima z Ostrého ET narozená 2. 11. 2007 (otec Pinay ZCH 809) ze stejného chovu. V kategorii březích jalovic získala pomyslné zlato Oliva z Meziboří z chovu ing. Vlastimila Hatláka narozená 10. 1. 2006 (otec Impair). V kategorii krav se nejlépe umístila Karla Bovet ET z Bovetu Sloupnice (otec Ibob, otec matky Cardinal).

Aukce

Organizátoři aukce zvolili pro Čechy trochu netradiční postup, nedražilo se s pomocí terčíků, ale pouze tzv. na ruku. Téměř pět stovek potenciálních zájemců sledovalo dražbu mladších jaloviček (vyvolávací cena 2000 euro), z nichž se některé neprodaly. Následovaly čtyři 1,5roční francouzské jalovice s vyvolávací cenou 3000 euro. Tyto plemenice se prodaly všechny v cenách od 3300 do 4600 euro.
Při aukci býků vyvolal vlnu zájmu zvláště geneticky bezrohý syn Paladina Poutník z Boru, který se vydražil za 3900 euro. Plemeník za tuto cenu putuje do podniku RVEF Bublava, kde bude působit v přirozené plemenitbě.
Na aukci se všechna nabízené kusy neprodaly, podle informací organizátorů se ale rozprodaly po telefonu během jednoho týdne po akci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down