25.09.2021 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstava děl Emila Kotrby v Lysé nad Labem

V patře budovy A se v rámci výstavy Kůň 2021 konala výstava děl akademického malíře a grafika Emila Kotrby. Obrazy a grafiky byly vystaveny jako část sbírky Ing. Jana Navrátila. Součástí vernisáže byl křest krásné knihy Lidé a koně v díle grafika a malíře Emila Kotrby autora Petra Kmoška.

Emil Kotrba se narodil 22. února 1912 ve Znojmě v rodině koželuha. Ve svých patnácti letech začal studovat v Brně na Škole uměleckých řemesel, na grafické speciálce u Petra Dillingera. Stal se mimořádným posluchačem zootechniky a anatomie na Vysoké škole zvěrolékařské v Brně, kde se seznámil s prof. MVDr. Karlem Pardubským a  prof. MVDr. Antoníne Hrůzou.

Z Brna odešel za finanční podpory prof. Pardubského do Prahy na Akademii výtvarných umění, kde v letech 1931–1937 studoval u profesora Tavíka Františka Šimona.

Vždy se zajímal o stavbu těla zvířat, proto také navštěvoval Vysokou školu zvěrolékařskou a účastnil se přednášek Prof. MVDr. Jana Koldy, DrSc. z anatomie.

Byl vynikající grafik  a vytvořil velký počet velkých, často i vícebarevných grafických listů, portrétoval osoby i koně, vytvořil množství knižních značek ex libris i plakátů na jezdecké dny. Dlouhá léta byl malířem  ilustrátorem časopisu Náš chov.

Vytvořil nezapomenutelné dílo s více než 900 grafických listů, velké množství olejů, kvašů, kreseb, leptů a dřevorytů, Malých litografií a kolem 750 ex libris.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down