Výstava pro zahrádkáře i milovníky zvířat

Oslava prvních jarních dnů na výstavišti v Lysé nad Labem na výstavišti se, pokud jde o počasí, vydařila ve čtvrtek a v pátek, ale víkend byl chladný a deštivý. Na padesátém osmém pokračování největší zahrádkářské, zahradnické a zemědělské události, se představili vystavovatelé jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek. Nechyběla ani zemědělská a zahradní technika.

Výstava Jarní zemědělec je zaměřena na odbornou i laickou veřejnost. Téměř 200 tuzemských či zahraničních vystavovatelů nabízelo svůj sortiment. Návštěvníci si užili zahradnické trhy i s možností nákupu ovocných stromků, růží, cibulovin, osivo i sadbu trvalek, zeleniny, jahod a dalších. K dispozici bylo zahradní nářadí a pomůcky, pařníky a pergoly.

Nejlepší potraviny

V průběhu sobotního dopoledne, 23. března, byly slavnostně vyhlášení výsledků soutěže „Potravinářský výrobek Středočeského kraje“. Vítězové získali certifikát, který je opravňuje k užívání ochranné známky s logem soutěže. U stánku Středočeského kraje mohli návštěvníci tyto výrobky ochutnat i koupit.

Výrobci mohli soutěžit v devíti kategoriích

  • Mlýnské a pekárenské výrobky včetně cukrářských
  • Mléko a mléčné výrobky
  • Alkoholické nápoje nealkoholické nápoje
  • Masné výrobky
  • Med a výrobky ze včelího medu
  • Veganské výrobky
  • Bezlepkové nebo bezlaktózové potraviny
  • Biopotraviny
  • Ostatní potravinářské výrobky

Výrobci potravin se do soutěže hlásí vždy  mezi podzimním Zemědělcem a koncem roku. Letos se tedy vyhlašovali potravinářské výrobky 2023. Certifikáty převzali zástupci 12 oceněných firem od radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jany Skopalíkové. Certifikát Potravinářský výrobek Středočeského kraje opravňuje výrobce po dobu dvou let užívat na výrobku ochrannou známku s logem soutěže. Kromě toho se mohou bezplatně prezentovat ve stánku Středočeského kraje i na podzimní výstavě Zemědělec v Lysé nad Labem. Letos, resp. vloni se přihlásilo 17 výrobců se svými 75 výrobky.

Zemědělská a zahradní technika

Velká hala C byla věnována výstavě techniky. K vidění byly traktůrky a sekačky, a to i robotické, mnohé malotraktory i velké traktory, rozmetadla průmyslových hnojiv, sazeč brambor, mininakladače i nakladače a manipulátory.

 Farma mláďat

Již potřetí se návštěvníci mohou těšit na zvířata z farmy, nejčastěji mláďata. Nejvíce zvířat přivezla farma a minimlékárna Tehov. Dovezli telata plemene jersey, koně – poníky (sedmnáctiletého ryzího strakoše valach Jerryho a jedenáctiletou bělku klisnu Cheyennee), romanovské bahnice s jehňaty., přeštická prasata a přivezli i malou líheň, která byla stále v obležení, a děti se dívaly, jak se klubou kuřátka. Telata plemene brown swiss přijela od Kubátových z Dobříčkova. Telata holštýnského plemene přivezli chovatelé z 1. Chorušické a. s. i Zemědělská výroba Heřmanský s. r. o. Z farmy Požáry přijela dvě jerseyská telata.  K vidění byla také různá plemena holubů a drůbeže, kur domácí, husy a kachny i perličky, ale také oslíci a lama krotká.

Všechna zvířata byla hodná a děti si je stále hladily, a tak zjistily, že na farmě žije mnoho zajímavých zvířat.*

Brown swiss
Romanovská bahnice s jehňaty
Pony valach ryzí strakoš Jerry a klisna bělka Cheyennee

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down