Výstavní krávy jsou z Nahořan

NAHOŘANSKÁ, a. s., sídlící nedaleko Nového Města nad Metují v okrese Náchod, hospodaří aktuálně na výměře 2300 hektarů zemědělské půdy, z této výměry zaujímají 220 hektarů louky. Jak říká její ředitel Ing. Jan Rathouský, jedná se o klasický zemědělský podnik se zastoupením jak rostlinné, tak živočišné výroby.

Rostlinná výroba se soustřeďuje jak na produkci tržních plodin, tak na zajištění krmivové základny pro chovaný skot. Na výměře 1000 ha se pěstují obilniny, na 400 hektarech najdeme řepku a 120 hektarů patří cukrovce. Pícniny na orné půdě zaujímají plochu 150 hektarů, kukuřice se pěstuje na 150 až 200 ha, hrách a lupina na 25 až 30 ha.
V Nahořanech se zaměřili na chov skotu plemene české strakaté. Aktuálně zde najdeme 1100 kusů celkem, z nichž je 420 krav. Jalovice se odchovávají do obratu stáda, část býčků se prodává jako telata nebo zástav. Většina z nich se ale vykrmuje do jatečné hmotnosti okolo 700 kilogramů a věku 21 měsíců. Pak putují na jatka v Hlavečníku.
Krávy nadojí v průměru za rok 8420 kilogramů mléka s obsahem bílkovin na úrovni 3,45 % a tuku okolo 3,39 %. Surovina se dodává do mlékárny Opočno prostřednictvím Mlékařského odbytového družstva Podorlicko za aktuální cenu 7,60 Kč za kg.
NAHOŘANSKÁ akciová společnost je v chovatelských kruzích známá účastí na výstavách, ze kterých téměř vždy doveze nějaký pohár. Velmi úspěšná je i v soutěži šlechtitelských chovů pořádané Svazem chovatelů českého strakatého skotu. V roce 2015 obsadila v tomto klání, do něhož se započítávají parametry, jako jsou chovatelské přehlídky, býci v plemenné knize, produkce tuku a bílkovin, mezidobí, osvalení stáda, dlouhověkost a prověření býci, bronzový stupínek za chovy z Vysočiny DVPM Slavíkov a ZD Nová Ves-Víska.

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Královéhradecký kraj

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down