Výstavu Náš chov zachraňovali ovčáci

V rámci letošního, již osmnáctého ročníku přehlídky hospodářských zvířat, technologií a chovatelských potřeb se expozice hospodářských zvířat prakticky zúžila na prezentaci u nás chovaných plemen ovcí a koz. Co do počtu plemen slušně zajištěnou ovčáckou expozici pak doplňovala skromná ukázka čtyř plemen skotu, o níž se postaral školní statek Středočeského kraje Poděbrady.

Zatímco poslední tři roky Výzkumný ústav živočišné výroby ve spolupráci s Českým svazem chovatelů na výstavě Náš chov ještě prezentoval národní plemena zařazená do Národního programu konzervace a využití genetických zdrojů hospodářských zvířat, letošní expozice malých a velkých přežvýkavců doplňovaly kolekce králíků a drůbeže.

Ovčácká expozice
Letošní ovčácká expozice umístěná do nové kryté výstavní haly čítala více než 120 zvířat sedmnácti plemen ovcí a sedmi plemen koz. Z ovcí s masnou užitkovostí to byla plemena suffolk, charollais, texel, plemena s kombinovanou užitkovostí reprezentovaly romney, bílá alpská, zwartbles, valaška, původní valaška a merinolandschaf. Po jednom zástupci měla plodná plemena reprezentovaná romanovskou ovcí a mléčná plemena s východofrískou ovcí. Zbývajících pět plemen v zastoupení ovce vřesové, kamerunské, shetlandské, ouessantské a valliserské černonosé se u nás řadí mezi zájmová.
V početné kolekci koz byla k vidění jak plemena s mléčnou užitkovostí (anglonubijská, bílá a hnědá krátkosrstá, sánská), tak masná (burská) a nakonec zájmová (zakrslá holandského typu, a walliserská).
Nedílnou součástí podzimní prezentace ovčáků v Lysé jsou i aukční trhy plemenných beranů, při nichž se zvlášť klasifikují suffolští a zwartblesští beránci a nakonec plemeníci ostatních plemen.
Více se dočtete v listopadovém číslu časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down