29.09.2017 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití stájové technologie ke kontrole výživy dojnic

Mezi stájové technologie patří FARMTEC vitalimetr s 5P, který slouží ke sledování pohybové aktivity zvířat, záznamu doby jejich přežvykování a příjmu krmiva, případně dalších aktivit. Podobný výrobek je Ovalert, který nabízí plemenářská firma CRV Czech Republic spolu s programem na řízení stáda VeeManager.

Vitalimetr s 5P spolu s kontinuálním měřením pH bachoru prostřednictvím bolusu eCOW (Devon, Ltd., Great Britain) a měřením příjmu krmiva pomocí tenzometrických krmných žlabů testoval tým specialistů z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i., Praha-Uhříněves.

„Z celé řady vědeckých prací vyplývá, že s využitím nových technologií tzv. precizního zemědělství  je možné kromě zpřesnění vrcholu říje detekovat nástup onemocnění, metabolických poruch, působení stresorů a dalších příčin omezení pohody zvířat a tak v reálném čase učinit opatření k nápravě. Cílem našeho pokusu bylo zjistit, jak se při kontinuálním měření změní sledované hodnoty, když se ovlivní práce bachoru vnějším zásahem (RF kartáče pro stimulaci bachorové motoriky) nebo změnou ve složení krmné dávky (nižší strukturnost, tedy s vyšším rizikem acidózy). Dílčím cílem bylo otestování nové receptury doplňkové krmné směsi ve směsné krmné dávce (TMR) s nižší fyzikálně efektivní vlákninou (peNDF) a tedy i s větším rizikem vzniku acidózy u dojnic.  Aplikace RF u dojnic v pokusné skupině (přechod z P1 na P2) se nijak výrazně na sledovaných ukazatelích neprojevila. Obdobné to bylo také u přechodu z jedné TMR na druhou (resp. z P2 na P3). Výraznější byly rozdíly mezi jednotlivými dojnicemi a mezi jednotlivými dny pokusu. Lze konstatovat, že pokusná TMR-P (s novou recepturou krmné směsi TOP Supermix MA) ve srovnání s TMR-K (s recepturou KS standardně užívanou na farmě VÚŽV) obstála. K tomu je nutné dodat, že obě TMR (resp. KS) a zejména TMR-P byly záměrně sestaveny tak, aby se svými parametry pohybovaly na hranici rizika acidózy, tedy aby byly otestovány v extrémních podmínkách, ale s předpokladem vysoké užitkovosti,“ uvádí ve svém článku Ing. Radko Loučka, CSc.
Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down