25.06.2024 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj cen krmných obilovin, sóji a krmných směsí

S počátkem sklizně pšenice na severní polokouli se pozornost trhu s obilovinami zaměřuje zejména na produkci v černomořské oblasti. Rusko a Ukrajina, tedy největší a šestý největší světový vývozce, dodávají pšenici na trhy v Africe, Asii a na Středním východě.

Zejména postavení Ruska ve světové produkci a vývozu a výkyvy na jeho trhu významně ovlivňují světový trh. V marketingovém roce 2023/24 mělo Rusko dostatečnou produkci pro vývoz podpořenou značnými počátečními zásobami. USDA[1] odhaduje, že Rusko vyvezlo rekordních 54,0 mil. tun pšenice, přičemž mezi hlavní odběratele patří Turecko, Egypt a Bangladéš.

V současnosti se pozornost přesouvá k marketingovému roku 2024/25, kdy situace ohledně objemu ruské produkce vyvolává obavy. Prognóza produkce pšenice[2] v Rusku byla oproti květnovému odhadu snížena na 83,0 mil. t, což je meziročně o 9,3 % méně. Úroda ozimé pšenice byla ovlivněna mrazy, po kterých následovalo suché a horké počasí. Nižší úroda a menší počáteční zásoby omezí exportovatelnost a předpokládá se, že vývoz z Ruska klesne na 48,0 mil. t (meziročně o 11,2 %), přičemž Rusko nadále zůstane největším světovým vývozcem.

Ukrajinská produkce výrazně poklesla oproti pětiletému průměru a počáteční zásoby jsou nejnižší za několik let, z čehož lze usuzovat, že dojde k poklesu vývozu. Ukrajinský vývoz byl před válkou realizován téměř výhradně po moři a mířil na asijské trhy. Přerušení námořní přepravy způsobilo přesun vývozu do blízkých destinací. V roce 2023/24 byly pro ukrajinský vývoz hlavními trhy země EU, Egypt a Turecko. Ukrajinský vývoz do Indonésie, Bangladéše a na Filipíny poklesl a tyto trhy převzala Austrálie a Rusko. USDA v roce 2024/25 předpokládá ukrajinský vývoz na úrovni 13,0 mil. t, což je nejméně za deset let. Očekávání nižšího objemu vývozu pšenice z Ruska a Ukrajiny způsobuje tlak na její vývozní ceny, ke kterému přispěla také vyšší poptávka z Indie. Významným světovým dodavatelem pšenice krmné kvality je Ukrajina a v menší míře i Rusko. Vývozní ceny krmné pšenice v porovnání s cenami krmné kukuřice vzrostly, což činí krmnou pšenici méně atraktivní pro využití ke krmivářským účelům.

Sklizeň ozimé pšenice ve Spojených státech amerických začala dobře, v současné době je sklizeno 6 % ploch (v loňském roce touto dobou byly sklizeny pouze 3 %). Dle USDA jsou jarní i ozimé odrůdy pšenice v lepší kondici než před rokem. Také v případě kukuřice USDA podtrhla příznivý začátek vegetačního období a dobré podmínky ve Spojených státech amerických. V Austrálii se v roce 2024/25 očekává meziročně o 9 % vyšší produkce ozimých obilovin, a to na úrovni 51,3 mil. tun. Vegetační podmínky se v některých regionech zlepšily, počátkem sezony jsou podmínky v hlavních pěstitelských oblastech velmi odlišné zejména v rozložení srážek potřebných pro klíčení a vzcházení rostlin.

[1] USDA: Grain: World Markets and Trade (6/2024)

[2] USDA: Grain: World Markets and Trade (6/2024)

Ing. Miluše Abrahamová

Ing. Anežka Vorlíčková

Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha

Kontakt: Abrahamova.Miluse@uzei.cz

Celý článek najdete v Krmivářství 4/2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down