01.05.2021 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj cen průmyslových krmiv pro prasata a drůbež

Ceny kompletních krmných směsí pro monogastry v České republice v prvním čtvrtletí t.r. rostly a reagovaly tak na vývoj tuzemských cen zemědělských výrobců krmných obilovin, ale i na vysoké ceny sóji a sójových šrotů na globálním trhu.

V porovnání s cenami v I. čtvrtletí roku 2020, i s průměrem CPV za I. čtvrtletí let 2015-2019 byly letošní ceny kompletních krmných směsí pro prasata i pro drůbež vyšší (graf 10). Nejvýznamněji (o 466 Kč/t) se v I. čtvrtletí 2021 zvýšila meziročně CPV krmiva pro finální výkrm prasat, zatímco k nejnižšímu nárůstu došlo u ceny KS pro předvýkrm prasat (o 271 Kč/t). Proti průměru I. čtvrtletí let 2015‑2019 se ceny za leden až březen 2021 zvýšily mírněji, a to v rozmezí od 68 Kč/t u KS pro nosnice až po 337 /t v případě KS pro předvýkrm prasat.

 

V březnu 2021 došlo téměř u většiny uvedených kompletních krmných směsí k dalšímu nárůstu ceny. Ve srovnání s únorem t.r. nejvíce zdražila KKS pro výkrm kuřat, a to o 1,3 % na 8 374 Kč/t, následovala krmná směs pro nosnice, jejíž cena se zvýšila o 1,2 % na 6 307Kč/t. K mírnému meziměsíčnímu zvýšení ceny došlo u krmiva pro výkrm prasat nad 65 kg ž. hm. (o 0,8 %) na 5 704 Kč/t, naproti tomu KKS pro předvýkrm prasat velmi slabě zlevnila (o 0,4 %) na 6 794 Kč/t. V porovnání s cenami dosaženými ve stejném měsíci roku 2021, byly letošní březnové ceny krmiva pro monogastry vyšší v rozmezí od 2,9 % (KKS pro předvýkrm prasat) až po 7,1 % (KKS pro výkrm kuřat i pro nosnice).

Prognóza vývoje cen kompletních krmných směsí pro prasata i pro drůbež na druhé čtvrtletí letošního roku se bude odvíjet od CZV krmných obilovin v ČR ale i v EU. Významný podíl na jejím vývoji bude mít také cena řepkového šrotu a zejména vývoj ceny sóji na světovém trhu. Zatímco CZV krmných obilovin březnu v ČR, v Německu a v Polsku pokračovaly v růstu, v dubnu na německém trhu došlo k zastavení tohoto trendu. Významnou úlohu v dalším vývoji CPV krmných směsí bude mít vývoj ceny kukuřice na zrno. Ačkoli na evropském trhu docházelo v březnu ke zpomalení růstu její ceny a v dubnu v Německu dokonce ke stabilizaci, očekává se, že se cena kukuřice bude v dalších třech měsících držet stále vysoko. Důvodem je trvalá poptávka na globálním trhu, o 19 % nižší světové zásoby a slabší export Ukrajiny. Cena řepkového šrotu dosud roste a na evropském trhu se počítá, že tento trend nejméně do června setrvá. Vysoké lednové a únorové ceny sójového šrotu na burze v Hamburku v březnu oslabily. Zpoždění sklizně v Jižní Americe a trvale živá poptávka na světovém trhu dlouhodobě silně tlačily ceny sójových šrotů nahoru. V březnu vlivem nové sklizně ceny začaly oslabovat.

Ing. Miluše Abrahamová

Ing. Anežka Filgasová

Ústav zemědělské ekonomiky

a informací, Praha

Celý článek najdete v Krmivářství 3/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down