01.10.2023 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj cen průmyslových krmiv pro prasata a drůbež

Obiloviny tvoří základní složku krmiv pro monogastry a přímo ovlivňují ceny krmných směsí. Na pařížské burze ceny obilovin klesají. Exportní trh se v EU zpomaluje, neboť mnoho dovážejících zemí dává nyní přednost levnějšímu ruskému obilí. Na burze v Paříži ceny pšenice 16. srpna 2023 dosáhly 229,8 eura/t, tj. přibližně o 12,5 eura/t méně než v předchozím týdnu. Ceny kukuřice klesají již třetí týden po sobě. Konkurence na vývozním trhu je stále silnější a vyhlídky pro export obilovin z EU nejsou vůbec příznivé. Od 1. července do 13. srpna 2023 vyvezla EU do třetích zemí přibližně 3,7 mil. t pšenice, což představuje ve srovnání se stejném období roku 2022 snížení asi o 11 %. Nejvýznamnější exportní destinací pro Unii zůstává Maroko a Alžírsko s tržním podílem 22,4 %, resp. 12,3 %. V mnoha regionech EU je hlášena horší kvalita obilovin, což signalizuje vyšší nabídku pro krmivářské účely. Očekává se, že v EU bude cena krmných obilovin podle expertů po žních dále klesat.

Výsledky z průběhu sklizně obilovin a olejnin na Ukrajině poukazují na dobrou úrodu. Podle předběžných odhadů tamního ministerstva ukrajinští zemědělci letos sklidí kolem 20,9 mil. t pšenice, 5,8 mil. t ječmene a 28,1 mil. t kukuřice. U olejnin ministerstvo očekává rekordní sklizeň řepky ve výši 4,0 mil. t a sóji ve výši 4,2 mil. t. Výnosy jsou výrazně vyšší, než se původně předpokládalo, avšak kvalita zrna není dobrá. Přispěly k tomu jednak vysoké výnosy, ale patrně i červencová vedra. Odhaduje se, že asi 60 % ukrajinské pšenice bude využito ke krmným účelům. Potravinářské pšenice proto bude málo a její cena patrně poroste, naproti tomu u krmné pšenice bude klesat. Rozdíl v ceně mezi krmnou a potravinářskou pšenicí na Ukrajině se v polovině srpna t.r. pohyboval v rozmezí 16,5-20,0 eura/t a očekává se, že do konce sklizně se zvýší na více než 22 eura/t.

Oslabování cen krmných obilovin v Evropě se již projevuje v cenovém vývoji krmných směsí. Poměrně pevná cena sójového šrotu má v současnosti malý vliv na cenu krmiv, zvláště když je konkurenční řepkový šrot stále levnější V Německu klesla cena kompletní krmné směsi pro prasnice v srpnu proti červenci t.r. v průměru o 1,0 %. V případě krmných směsí pro výkrm prasat nejvýrazněji oslabila meziměsíčně cena KS pro finální výkrm (-1,8 %) na 306,3 eura/t, nejméně se snížila cena směsi pro předvýkrm prasat (-0,8 %) na 347,8 eura/t. V porovnání se srpnem roku 2022 byly letos německé CPV krmných směsí pro prasata nižší v rozmezí od 18 % do 20 %, a to podle druhu. V Rakousku se v červenci t.r. prodávala konvenční směs pro finální výkrm prasat za 358 eura/t, což bylo proti předchozímu měsíci (červen) méně o 4,9 %. Cena GMO free krmné směsi meziměsíčně klesla o 6 % na 376 eura/t. V meziročním porovnání byly rakouské ceny obou KS v červenci t.r. nižší v průměru téměř o 19 %.

U CPV krmiva pro drůbež pokračuje trend oslabování. V Nizozemsku se cena KS pro výkrm kuřat v červenci t.r. meziměsíčně snížila o 1,8 % na 418 eur/t, v meziročním porovnání byla slabší téměř o 21 %. V Německu krmivo pro výkrm kuřat v srpnu t.r. proti předchozímu měsíci zlevnilo o 2,5 % na 445,9 eura/t, meziročně však bylo levnější o 14 %. Naproti tomu krmivo pro nosnice a krůty zde v srpnu nepatrně zdražilo, a to o 0,2 %, resp. 0,3 %. V porovnání se srpnem 2022 bylo však letos levnější přibližně o 16 %.

V České republice byly CPV krmných směsí pro prasata a drůbež ovlivněny zejména vývojem cen krmných obilovin, jejichž výrazně klesající tempo stále pokračuje. Také snížení ceny sójového šrotu, ke kterému došlo od března do června, se do ceny kompletních krmiv pro monogastry do určité míry promítlo.

Krmná směs pro předvýkrm prasat se v červenci 2023 prodávala za 9183 Kč/t, když v porovnání s červnem zlevnila o 300 Kč/t (o 3,2 %). Proti ceně dosažené ve stejném měsíci roku 2022 byla letos její cena nižší o 754 Kč/t. CPV kompletní krmné směsi pro finální výkrm prasat (nad 65 kg ž. hm.) meziměsíčně zlevnila o 496 Kč/t (o 6,2 %) a prodávala se za 7472 Kč/t, meziročně byla letos levnější o 1443 Kč/t.

Ze sledovaných kompletních krmných směsí pro drůbež v červenci proti předchozímu měsíci zlevnila KS směs pro nosnice i pro výkrm kuřat. CPV krmiva pro nosnice klesla o 227Kč/t (o 2,6 %) a prodávala se za 8567 Kč/t. V porovnání se stejným měsícem roku 2022 byla její cena nižší o 921 Kč/t. CPV krmné směsi pro výkrm kuřat v červenci meziměsíčně klesla o 377 Kč/t (o 3,3 %) na 11 105 Kč/t. V meziročním porovnání byla letos tato KS levnější o 1 114 Kč/t.

Výsledky letošní sklizně ukazují, že v Česku výroba obilovin v porovnání s rokem 2022 mírně klesla při lepším průměrném výnosu. Meziročně horší, obdobně jako v dalších evropských regionech, je však kvalita zrna. Tak např. u pšenice se odhaduje, že více než tři čtvrtiny objemu bude určeno pro krmivářské účely. Převis nabídky obilovin na trhu pro krmné účely jakožto základního komponentu krmných směsí bude ovlivňovat jejich cenu i v dalších měsících. Očekává se, že krmivo pro prasata a drůbež v ČR budou v dalších třech měsících letošního roku opět zlevňovat.

Ing. Miluše Abrahamová

Ing. Anežka Vorlíčková

Ústav zemědělské ekonomiky

a informací, Praha

Kontakt: Abrahamova.Miluse@uzei.cz

(Více v časopise Krmivářství 5/2023)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down