Pasterizace je tepelný proces objevený Louisem Pasteurem v roce 1862 během experimentů s pivem a vínem. V roce 1886 byl Frans von Soxhlet, německý zemědělský chemik, první osobou, která navrhla, aby mléko prodávané veřejnosti bylo pasterizováno. Proces zahrnuje zahřívání mléčné tekutiny (např. mléka, syrovátky), aby se inaktivovaly patogenní mikroorganismy, zejména bakterie.
Pasterizované mléko se balí za čistých podmínek do lepenkových kartonů, skleněných nebo plastových lahví nebo plastových sáčků a skladuje se v chladných podmínkách. Obalový materiál může zahrnovat ochranu proti světlu, která je v některých zemích běžná. Doba použitelnosti pasterizovaného mléka se pohybuje od několika dnů do přibližně 60 dnů v závislosti na použité metodě, počáteční bakteriální zátěži, kontaminaci po pasterizaci a skladovací teplotě.
Tepelné ošetření maloobchodního mléka
Ddva hlavní typy pasterizačních metod používaných v mlékárenském průmyslu jsou krátkoteplotní (HTST) pasterizace a ultrateplotní (UHT) pasterizace.
HTST je nejčastěji používaným typem pasterizace. Při tomto procesu se syrové mléko zahřeje na požadovanou teplotu 72 °C, udržuje se 15 sekund a poté se rychle ochladí na 4 °C.
UHT je mnohem teplejší a rychlejší proces. Syrové mléko se zahřeje na přibližně 138 °C po pouhé 2 sekundy a poté se rychle ochladí zpět na 4 °C.
Znatelný rozdíl spočívá v tom, že UHT mléko má trvanlivost téměř třikrát vyšší než mléko HTST, 40 až 60 dní ode dne výroby. UHT pasterizace je preferovanou metodou pasterizace v odvětví výroby biomléka.
Termizace
Termizace je subpasterizační proces, který se někdy používá k prodloužení doby chlazeného mléka před dalším zpracováním. Tento proces zahrnuje použití tepelného ošetření na mléko s nižší intenzitou než pasterizace a jeho cílem je snížit počet mikroorganismů.
Podmínky se liší, ale jsou přibližně 65 °C/15 s. Po každém tepelném ošetření je důležité rychlé ochlazení mléka. Prodlužuje trvanlivost mléka po dobu 3–4 dnů před dalším zpracováním a používá se k výrobě některých polotvrdých sýrů. Termizace způsobuje jen malou změnu chemických složek a nutriční hodnoty mléka.
Prodloužená skladovatelnost
Mléko s prodlouženou trvanlivostí je druh mléka, který byl naposledy uveden na trh. Má trvanlivost 15 až 60 dní, v závislosti na kvalitě syrového mléka. Použitelnost déle než 35 dnů lze dosáhnout pouze s optimální kvalitou syrového mléka, specifickým balením, omezenou kontaminací po zpracování a skladováním nejlépe při teplotě méně než 4 °C. Neexistují žádné standardní teplotní/časové podmínky pro zpracování ESL, ale obvykle se používají ošetření v oblasti 120–140 °C po dobu 10–11 sekund.
Pasterizace je pravděpodobně největším transformačním procesem ve vývoji moderního mlékárenského odvětví. To vedlo ke zvýšení bezpečnosti a trvanlivosti mléka pro přímou spotřebu a dalších produktů vyrobených z pasterizovaného mléka nebo syrovátky.
Dairy Global