Vývoj vakcíny nabízí naději na kontrolu AMP v Asii

V důsledku terénních zkoušek se zdá, že vakcíny budou účinné. Nejlepší ochrana přišla po dvou dávkách a ve Vietnamu probíhá registrace. Pokud bude udělena, bude to světová premiéra pro kontrolu ASF u prasat. Podle agentury Reuters byly obě vakcíny vyvinuty ve spolupráci s americkými vědci. Ze dvou kandidátů byl NAVET-ASFVAC společným podnikem s vietnamskou společností NAVETCO.

Zatímco v počátečním testování v loňském roce se objevily určité problémy, úředníci amerického ministerstva zemědělství (USDA) uvedli, že se následně ukázalo, že je účinné a bezpečné. Jedná se o oslabenou živou vakcínu. Testována byla také druhá vakcína, AVAC ASF LIVE. Byl objeven v USA a komerční vývoj prováděla vietnamská společnost AVAC. To bylo také testováno v terénních zkouškách, ale Reuters uvádí, že výsledky ještě nebyly přezkoumány USDA. Podle Khmer Times pět klinických studií vakcíny NAVET-ASFVAC ve Vietnamu ukázalo 100% účinnost u očkovaných prasat, což poskytuje ochranu proti ASF po dobu šesti měsíců. Oficiální uvedení této vakcíny vietnamským oddělením pro zdraví zvířat se očekávalo do poloviny června.

Vietnam schválil vakcínu pro dvě země zasažené ASF

Vakcína AMP vyrobená ve Vietnamu získala schválení od orgánu v této zemi pro použití na Filipínách a v Dominikánské republice. Kromě Vietnamu byla vakcína hodnocena také na Filipínách, řekl podle VietnamNet šéf vietnamského oddělení pro zdraví zvířat. Ministerstvo zemědělství navíc zajišťuje dodávku vakcíny do karibské země. Očekává se, že vývoz vakcíny bude činit 700 000 dávek. Na základě oficiálních oznámení bylo na Filipínách potvrzeno přibližně 1000 ohnisek ASF. Tento měsíc dominikánský deník oznámil, že vakcína NAVET-ASFVAC již byla podána prasatům v karibském státě. Podle plánu vypracovaného společně s vietnamskými úředníky by vakcína měla být zpočátku testována za kontrolovaných podmínek na prasatech ve věku 8–10 týdnů. V případě úspěchu bude rozšířena tak, aby zahrnovala všechna prasata, aby se zabránilo dalším ohniskům ASF v zemi. Po 40leté přestávce se ohniska ASF v Dominikánské republice obnovila v dubnu 2021. Nejnovější informace o situaci obdržela WOAH loni v prosinci. V té době bylo v karibském státě potvrzeno 247 ohnisek, které postihly přibližně 19 500 domácích prasat.

První případy ASF ve dvou filipínských provinciích

Provincie Antique vyhlásila „stav kalamity“ s ohledem na nedávný náhlý nárůst případů ASF u prasat, uvádí filipínská tisková agentura (PNA). Přítomnost ASF byla nedávno potvrzena ve vzorcích odebraných v obci Hamtic. Zde se úmrtnost na nemoc již blíží 1800, s případy ve 28 komunitách. Nachází se v regionu Western Visayas, Antique je poslední ze šesti provincií, které potvrzují případy ASF. Ve stejném regionu přibližně 2500  prasat  v provincii Negros Occidental uhynulo nebo bylo poraženo.   Předpokládá se, že některá z těchto zvířat se nakazila klasickým morem prasat, onemocněním prasat vedoucím k podobným příznakům jako AMP, ale způsobeným nepříbuzným virem. Také v západním Visayas byl uzavřen přírodní park na ochranu ohroženého druhu prasat. Malá populace prasat bradavičnatých Visayan byla považována za ohroženou, když byly zjištěny případy ASF u prasat na nedaleké polokomerční farmě. Začátkem tohoto měsíce PNA oznámila, že v některých oblastech Dumaguete byl zakázán pohyb prasat. To přišlo po prvních případech ASF ve městě, které je hlavním městem Negros Oriental, provincie v regionu Central Visayas. Na nejsevernějším ostrově Luzon bylo nedávno hlášeno 155 dalších ohnisek ASF. Podle zprávy Národní agentury pro zdraví zvířat postihly mezi červencem a březnem přibližně 500 prasat ve vesnických stádech. To znamená 861  potvrzených ohnisek ASF na Luzonu od července 2019. Úhyn nebo utracení bylo přímo zasaženo kolem 412 500 prasat.

Portugalsko nabízí podporu pro kontrolu ASF na Filipínách

Úředníci uvítali nabídku Portugalska, aby pomohli Filipínám dostat ASF pod kontrolu. Portugalsko je jedním ze dvou evropských států, které tento měsíc vymýtily ASF, jak uvádí  Prensa Latina. Dva zkušení odborníci z portugalského sdružení producentů prasat mají pomoci vyškolit filipínské úředníky v boji proti této chorobě. V letech 1957 a 1960 se virus genotypu I ASF rozšířil z Afriky, původně do Portugalska, podle Pirbrightova institutu. Následně se infekce rozšířila v Evropě i mimo ni. Kromě Sardinie byla nemoc vymýcena ze všech postižených zemí v polovině roku 1990. Druhá forma viru AMP - genotyp II - byla poprvé detekována mimo Afriku v Gruzii v roce 2007. Tento sérotyp viru, který se od té doby rozšířil do mnoha zemí v Evropě, Asii a Americe (Karibik). ASF je „vyřešeno“ v Bhútánu, Hongkongu, východním ruském regionu .Od začátku června veterinární orgány těchto území prohlásily WOAH, že série ohnisek ASF byla „vyřešena“.Pro Hongkong bylo prohlášení učiněno po jediném potvrzeném ohnisku na začátku února. V té době bylo postiženo přibližně 100 prasat. Testování v pěti prostorách s prasaty v okruhu 3 km neodhalilo žádné další případy a následné testy prasat mimo tuto oblast byly pozitivní na virus ASF. V jihoasijském státě Bhútán bylo od konce března hlášeno WOAH osm ohnisek nemoci. Ohniska, která postihla celkem více než 3800 prasat, byla rozšířena podél jižní hranice s Indií. Před měsícem ruský veterinární orgán oznámil WOAH jediný případ ASF u domácího prasete v Krasnojarské oblasti. Nebyla zjištěna žádná další ohniska, a tak byla událost nákazy v této oblasti Sibiřského federálního okruhu uzavřena.

Další případy ASF v Jižní Koreji divočák

Počet divokých prasat infikovaných ASF v Jižní Koreji dosáhl 3141 (od 23. června). To je jen o osm případů více v než předchozí aktualizaci z 27. května. Od prvních případů v zemi v roce 2019 byla infikovaná divoká prasata nalezena ve čtyřech provinciích. Za prvních pěti měsíců letošního roku jsou počty nakažených divokých prasat nižší než ve stejných měsících roku 2022. Vzhledem k tomu, že u domácích prasat nedošlo k žádným novým ohniskům, celkový počet na farmách v Jižní Koreji v letošním roce zatím zůstává na osmi a 36 od roku 2019.*

Feed Strategy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down