18.09.2020 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoz živočišných produktů navzdory covidu-19 roste

Jedním z důležitých úkolů veterinárního dozoru je také napomáhat s uplatněním produkce českých výrobců na zahraničních trzích. Podle údajů Státní veterinární správy současná mezinárodní situace ovlivněná epidemií nákazy covid-19 nemá negativní dopad na vývoz domácích produktů živočišného původu do třetích zemí.

Českým exportérům se v prvním pololetí podařilo vyvézt meziročně více mléčných výrobků, masa a masných produktů, krmiv či kolagenu. Naopak pokles zaznamenal vývoz živých zvířat.
„Z hlediska množství jsou komoditou, kterou se českým firmám letos daří nejvíce vyvážet do třetích zemí, krmiva, jejichž vývoz meziročně vzrostl téměř o třetinu, a také mléčné výrobky, kde se meziroční růst pohybuje v jednotkách procent,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Zatímco v prvních šesti měsících loňského roku vyvezly české firmy mimo Evropskou unii necelých 19 tisíc tun krmiv pro zvířata, v prvním pololetí letošního roku to bylo již bezmála 25 tisíc tun. Pokud jde o mléčné výrobky, vývoz letos zatím dosáhl 22,9 tisíce tun, zhruba o 800 tun více než ve srovnatelném období loni. Masa a masných výrobků tuzemští producenti vyvezli téměř 770 tun, loni 410 tun. Naopak meziročně s výjimkou kategorie jednodenních kuřat klesá vývoz živých zvířat, kde nejdůležitější položku dlouhodobě představuje vývoz skotu.
Zásadní úlohou Státní veterinární správy v oblasti obchodu s třetími zeměmi je vydávání a potvrzování veterinárních osvědčení před vývozem každé zásilky podléhající veterinárnímu dozoru. Pro vývoz veterinárního zboží musí být splněny podmínky, které si stanoví konkrétní země dovozu pro konkrétní komoditu. V prvním pololetí letošního roku veterinární inspektoři vydali a potvrdili po provedené veterinární kontrole 4883 zásilek, což je o 444 zásilek více než za stejné období v roce 2019.
Zástupci Státní veterinární správy vedou ohledně vývozu živočišné produkce z České republiky do třetích zemí řadu dlouhodobých jednání se zahraničními partnery. V rámci nich se od začátku ledna do konce srpna podařilo nově vyjednat či aktualizovat patnáct veterinárních osvědčení umožňujících českým firmám vyvážet svou produkci do třetích zemí. Jedná se například o mléko a mléčné výrobky pro korejský trh, drůbeží mleté a strojně oddělené maso na Ukrajinu, krmiva do Černé Hory či koně do USA.
„Vývozcům pomáháme zejména v případech, kdy jim jejich vlastní snahy a spolupráce s obchodním partnerem selžou a příslušný úřad třetí země požaduje jednání na oficiální úrovni se SVS. Při dlouhodobých jednáních se zahraničními úřady úzce spolupracujeme s ministerstvem zemědělství a velvyslanectvími ČR ve třetích zemích,“ dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down