02.06.2021 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývozy plemenného skotu se postupně zvyšují

Po několikaměsíčním útlumu v exportu plemenného skotu přichází oživení. V posledních týdnech a měsících se českým chovatelům masného skotu a obchodníkům podařilo vyvézt téměř pět set plemenných jalovic. Většina z nich šla k novým majitelům po Evropě, část putovala až do dalekého Uzbekistánu. Naopak dodávky do znovuotevřeného Kazachstánu se zatím nedaří obnovit. Potěšitelný je taktéž úspěch v podobě exportů plemenných býků. Těch se od ledna vyvezlo více než 70. Ti nesměřují už jen na tradiční východní trhy, ale i na západ od našich hranic - do Belgie či Francie.

Vývozy plemenných jalovic

Většina exportů se týká trojice plemen – aberdeen angus, masný simentál a limousine. Mezi vyvezenými jalovicemi jsou ale i zástupkyně plemen, která se od nás nevyváží příliš často - například blonde d’Aquitaine (Řecko), wagyu (export do Německa), texas longhorn (taktéž Německo) nebo bazadaise (Slovensko). Největší množství jalovic odjelo za posledních pět měsíců do Srbska, na Slovensko, do Řecka či Rumunska. Mezi plemeny opět dominuje aberdeen angus, na které připadá zhruba polovina ze všech od ledna vyvezených jalovic.

Vývozy plemenných býků
Největší množství plemenných býků odešlo tradičně na Slovensko. Několik jich pak bude působit ve stádech v Srbsku, Slovinsku, Polsku, Chorvatsku, Rumunsku, Maďarsku, ale i zmíněné Belgii. Býci exportovaní do Francie jsou naopak určeni na inseminační stanici společnosti Genes Diffusion. Jedná se o dva simentály (ISI 858 a ISI 861) a není bez zajímavosti, že nejsou zdaleka prvními, kteří směřují na tuto inseminační stanici. Spolupráce mezi Francií a Českou republikou trvá již třetím rokem.*

Zdroj: ČSCHMS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down