15.07.2019 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výživa selat bez oxidu zinku

Na semináři pro chovatele prasat, který uspořádala společnost Trouw Nutrition Biofaktory, s. r. o., v posledním červnovém týdnu ve svém sídle v Horních Počernicích, se asi padesátka zájemců dozvěděla také o možnostech náhrady medikačních dávek oxidu zinečnatého ve směsích pro selata. Podle obchodního ředitele společnosti Ing. Petra Klepače se pro výživu selat bez ZnO nabízí několik možností.

Zinek, který se používal již od starověku v Řecku nebo Indii, je těžký kov se širokým využitím. Používá se zejména v metalurgii a dalších technických a stavebních oborech. Má však i antibakteriální účinky s využitím například při zánětech očí, kožních problémech nebo průjmových onemocněních. V chovech prasat se zinek začal uplatňovat koncem dvacátého století při řešení poodstavových krizí. A proč ve formě oxidu? Protože je to nejlevnější zdroj s vysokým obsahem zinku, ale především z toho důvodu, že je v žaludku prakticky nerozpustný a jeho antibakteriální efekt se pozvolna uplatňuje tam, kde má. Tedy ve střevě. Současně je také důležitou esenciální živinou obsaženou až ve 300 enzymech, má antioxidační a katalyzační účinky a funguje jako růstový stimulátor.
Zákaz použití oxidu zinku v medikační dávce v krmných směsích pro selata na přechodnou dobu pět let vydala Evropská komise již 26. července 2017. Akceptovala tak doporučení výboru pro veterinární přípravky (CVMP), která svůj návrh odůvodnila tím, že rizika spojená se znečištěním životního prostředí jsou vyšší než benefity při řešení průjmů u selat. Přitom poukázala na akumulaci zinku v prostředí, kterou prakticky nelze kontrolovat, ale i na riziko spojené s vyšším výskytem bakterií rezistentních na antibiotika.
Dříve než Ing. Petr Klepač vyjmenoval opatření, kterými lze řešit avizovaný zákaz oxidu zinku, vysvětlil důvody zdravotních komplikací u selat po odstavu a význam oxidu zinečnatého v krmných dávkách pro uvedenou rizikovou kategorii zvířat.
„Krizi u selat po odstavu odstartuje stres. Z důvodu změny prostředí, sociálního stavu, zdravotní situace a výživy. Následně dochází ke snížení příjmu krmiva. Prázdný zažívací trakt a nedostatek vody odstartují destrukci střeva, což se negativně promítne do mikrobiomu střeva, v němž začínají převažovat patogenní bakterie vyvolávající průjem. Málokdo si však uvědomí, že přídavkem oxidu zinku řešíme pouze průjem. Řešení zahrnuje opatření snižující stres selat, ale i zabezpečení optimálního příjmu krmiva a vody a podpoření jejich odolnosti. A to na úrovni farmy, výživy a zdravotního stavu. Ověřili jsme si, že výživa selat bez zinku, ale i antibiotik je možná. Cest se nabízí mnoho, je ale nejvyšší čas začít,“ uvedl ve své prezentaci obchodní ředitel společnosti Trouw Nutrition Biofaktory, s. r. o.
V této souvislosti je třeba si uvědomit, že pod vlivem legislativních omezení Evropské unie vyráběné vepřové maso by se dalo lépe uplatnit zejména na evropském trhu, kde spotřebitele čím dál více zajímá, za jakých podmínek chovatelé prasata vykrmují.*
Více se dočtete v zářijovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down