Výživa telat a jejich zdraví

Příspěvek popisuje zásady výživy telat dojeného skotu v prvních měsících života a jejího vlivu na zdraví a užitkovost. Zásadní je význam mleziva pro obranyschopnost telat i pro vývoj trávicího a dalších systémů. Důležité je i množství krmeného mléka, složení a význam fyzikální struktury starterových krmných směsí. Výživa umožňuje aktivní tvorbu zdraví telat.

Kvalitní výživa telat dojeného skotu zcela zásadním způsobem ovlivňuje jejich zdravotní stav. Optimalizace výživy telat v prvních měsících života je předpokladem dosažení růstových schopností, morfologického i funkčního rozvoje trávicího a dalších orgánových systémů a následné celoživotní užitkovosti. Výživou telat ovlivňujeme fyziologii trávení, metabolismus, a tím i zdraví. Na druhou stranu jakékoli chyby ve výživě mohou být samy příčinou onemocnění nebo minimálně predispozicí k jejich vzniku.

Výživou lze ovlivnit zdravotní stav telat pozitivně i negativně již od období intrauterinního vývoje. Zcela zásadní je mlezivová výživa, jejíž období je sice velice krátké, ale pro dlouhodobé zdraví telat rozhodující. V období mléčné výživy je potřeba zajistit optimální množství kvalitních živin a podporovat morfologický a zejména funkční rozvoj trávicího traktu, aby se podařilo udržet telata zdravá i po odstavu v období rostlinné výživy. Dobře rozvinutý trávicí systém je předpokladem maximálního trávení objemných krmiv, zkrácení období odchovu, zařazení jalovic do reprodukce v relativně nízkém věku a následnou maximální celoživotní užitkovost.*

Prof. MVDr. Leoš Pavlata, Ph.D., Ústav výživy zvířat a pícninářství, Agronomická fakulta, Mendelova univerzita v Brně

Podrobněji v časopisu Náš chov 9/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down