Výživa, zdroje živin a zvládnuté krmení

Bez znalosti zásad správné výživy a krmení se neobejde žádný zemědělec provozující živočišnou produkci. Ba co víc, neobejde se bez ní žádný člověk, který musí nakrmit nejen zvíře, ale v podstatě i sebe samého či blízké osoby. Zásady zdravé výživy a stravování by měl v podstatě znát každý z nás.

Ale nejen znalosti jsou důležité. Je potřeba se těmito zásadami také řídit.

Kapacita trávicího traktu je u všech živočichů omezená, takže je potřeba dobře stanovit složení krmné dávky, zejména koncentraci energie a živin (samozřejmě při dodržení všech dalších parametrů), protože bez jejich odpovídajícího množství nelze čekat vysokou produkci. Jenže vyšší podíl koncentrovaných krmiv také znamená vyšší cenu krmné dávky. Proto důležitý podíl objemných krmiv ve výživě skotu a také hledání způsobů, jak se chovatelé dopracují k objemným krmivům s vynikající kvalitou. Ale není důležité jen optimální krmnou dávku sestavit „na papíře“, je třeba ji také správně namíchat a dopravit ke zvířatům.

Máte-li robotického krmiče, musí být každý komponent krmné dávky na přesně stanoveném místě, protože jde přece jenom o stroj, který pracuje podle předem zadaného programu. Tento robotický pomocník již na řadě českých stájí prokazuje svou užitečnost. Nenajdeme mnoho chovatelů, kteří by nevěděli, že dostupnost krmiva svědčí nejen pohodě zvířat, ale následně i produkci. A o spokojená a efektivní zvířata by mělo jít především.

S využitím zahraničních materiálů zpracovali

Ing. Anna Marcinková, Ing. Ota Beran, BM Profit

 Více v časopisu Náš chov 11/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down