31.03.2022 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výživář s chovatelem v symbióze

Ve Slatině nad Zdobnicí nedaleko Rychnova nad Kněžnou sídlí akciová společnost Zdobnice. Podle slov ředitele Ing. Josefa Duška se řadí mezi větší zemědělské podniky, aktuálně obhospodařuje 2200 hektarů zemědělské půdy, z níž připadá 1450 ha na půdu ornou.

Podmínky hospodaření určuje do značné míry blízkost Orlických hor a samozřejmě také nadmořská výška činící mezi 400 a 550 metry. Mezi hlavní rostlinné komodity patří obilniny na 600 hektarech. Zhruba polovina výměry přitom připadá na triticale, zhruba 200 ha na pšenici a 100 ha na ječmen. Kromě potravinářských a krmných odrůd se ve Zdobnici zaměřili i na produkci osiva všech jmenovaných obilnin. Nedílnou součástí osevních plánů je také kukuřice a řepka, dnes už spíše raritou je pěstování konzumních brambor na výměře 45 hektarů a jejich zpracování do finální loupané podoby.

Jak komentuje Ing. Dušek, tržby z chovu skotu představují více než 50 procent příjmů podniku. Zdobnice, a. s., chová český strakatý skot v uzavřeném obratu stáda. Celkem je ve stavu 770 krav, aktuálně je na farmě ve Slatině nad Zdobnicí 500 kusů a v Pěčíně 270 dojnic. Celkem se v podniku chová 2200 kusů skotu.

Stěžejní je samozřejmě výroba mléka, kterého se ročně přes Svaz výrobců mléka Šumperk prodá 5,7 milionu litrů. „Naše surovina putuje nejčastěji do mlékárny Brazzale Moravia, a. s., kde si pochvalují její parametry pro výrobu sýrů. I díky vysokým složkám jsme měli v prosinci 2021 jednotkovou cenu na úrovni 10,20 koruny, za celý rok 2021 to bylo v průměru 9,43 Kč. Přestože tyto sumy vypadají na první pohled velmi dobře, jen navýšení cen energií se do vstupů okamžitě promítlo….o celé dvě koruny na litr mléka. Proto se nedá říct, že by naše výroba mléka byla, i přes dobrou výkupní cenu, zisková,“ konstatoval ředitel podniku.

Jak dodal zástupce společnosti Sano, Ing. Richard Krobot, ve Zdobnici se neženou bezhlavě za nejvyššími nádoji, ale kladou důraz na zdraví a dlouhověkost plemenic. Průměrná dojivost stáda za posledních šest měsíců z kontroly užitkovosti je 25,37 kilogramů mléka na dojenou krávu s obsahem tuku 4,02 % a bílkovin 3,56 %. Průměrný laktační den činí 169, pořadí laktace se je na úrovni 2,4 a počet somatických buněk je 201 tisíc na mililitr suroviny. Mezidobí je aktuálně 394 dní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down