Výživářská cestománie II

Ve středu 17. května se v hotelu Continental v Brně se konal seminář s promítáním filmů, který pořádala firma Nutratech s. r. o. Seminářem provázel Ing. Vladimír Šiške, CSc. a přednášku měl prof. Ing. Ladislav Zeman, CSc. z Mendelovy univerzity v Brně.

Ing. Vladimír Šiške, CSc. a prof. Ing. Ladislav Zeman, CSc.

V průběhu semináře byla uvedena premiéra filmu V Tanzanii po padesáti letech aneb česká stopa na Kilimandžáru. Ing. Šiške studoval v Tanzanii střední školu v roce 1968 a po padesáti letech v roce 2018 zemi navštívil. Tanzanie má třetinu větší rozlohu než Francie a z 13 milionů lidí v roce 1968 se jejich počet zvýšil na 58 milionů. Hlavní město Dar es Salaam mělo 300 tisíc obyvatel a nyní má jich skoro 6 milionů.

 Po přestávce přednášel prof. Zeman na téma: Co nás ještě může překvapit ve výživě zvířat? Řekl například, že rozhodnutí, jak to bude dál v ČR, není na nás, už dávno bylo o české produkci potravin rozhodnuto, jde o dotace na výrobu zemědělských komodit v Německu. Dominantní vliv na ceny potravin má cena ropy. Podle modelů NECSI bude následovat další výrazné zdražení potravin v roce 2024. Protože cena ropy a potravin bude stále růst, budou mít zemědělství a potravinová soběstačnost strategický význam srovnatelný s energetikou či dodávkou pitné vody. V oblasti výživy zvířat se používají matematické modely, modely trávení a výživy, nutrigenomika, nanotechnologie i umělé inteligence.

Na závěr semináře byl promítnut dokumentární snímek Z anglické „public school“ až na vysokou školu zemědělskou v Brně.

Pohled do sálu hotelu Continental v Brně

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down