Výzkum a inovace zajišťující přizpůsobení zemědělství EU budoucnosti

Konference EU AgriResearch v roce 2023, která se konala v Bruselu od 31. května do 2. června 2023, poskytla užitečné pokyny a úvahy o budoucích prioritních investicích do výzkumu a inovací potřebných k podpoře zemědělství, lesnictví a venkovských oblastí. Kromě zjištění, jak výzkumné a inovační činnosti prospívají zemědělcům, lesníkům a lidem žijícím ve venkovských oblastech, měli účastníci také příležitost utvářet dlouhodobou agendu Komise v oblasti výzkumu pro zemědělský sektor a strategický plán Horizont Evropa 2025– 2027.

Zemědělské odvětví EU se vyvíjí v měnícím se kontextu a testuje jeho odolnost a přizpůsobivost. Změna klimatu má dopad na zemědělství a potravinové systémy, které se musí přizpůsobit extrémním a opakujícím se událostem, jako jsou velká sucha nebo záplavy. Pouze konkurenceschopné a sociálně udržitelné zemědělství bude schopno úspěšně splnit své ekologické cíle. Technologický, digitální vývoj podporovaný silnou agendou výzkumu a inovací otevírá nové obzory. Problémy vyžadují místní řešení, která zohledňují každou regionální a národní situaci. V této souvislosti jsou výzkum a inovace kriticky důležité pro rozvoj, zvyšování úrovně a sdílení znalostí a dovedností, technologických a sociálních inovací, politik a modelů správy. To umožní přechod na udržitelné systémy zemědělství a lesnictví a venkovské komunity.

Například díky výzkumu byla vyvinuta nová technologie výroby hnojiva využívající směs vzduchu, hnoje a elektřiny. Díky této metodě mohou zemědělci vyrábět hnojivo tam, kde je potřeba, s relativně nízkými náklady. Přesné zemědělství také umožňuje zemědělcům efektivněji vyhodnocovat podmínky výroby a životního prostředí. Pomocí digitálních nástrojů mohou přizpůsobit, jak aplikují hnojiva nebo zavlažování, čímž snižují vstup a emise.Aby byla zajištěna maximální výhoda pro aktéry v terénu, Evropská komise zajišťuje, že výzkum a inovace jsou nyní rozvíjeny nejen pro zemědělce, lesníky a venkovské komunity, ale také s nimi od samého počátku. V sedmi letech programu Horizont 2020 (2014–2020) EU vyčlenila 1 miliardu eur na financování 180 projektů s více subjekty v oblasti zemědělství, lesnictví a rozvoje venkova. Od svého zahájení v roce 2016 slouží konference EU AgriResearch Conference k navrhování dlouhodobého strategického přístupu k zemědělskému výzkumu a inovacím v EU (R&I).

Horizont Evropa

Zemědělství, lesnictví a venkovské oblasti těží v současném programovém období z bezprecedentního financování výzkumu a inovací ze strany EU. Prostřednictvím programu Horizont Evropa je v letech 2021 až 2027 přiděleno 9 miliard eur na výzkum a inovace v oblasti „potravin, biohospodářství, přírodních zdrojů, zemědělství a životního prostředí“. Výzkumné a inovační činnosti financované z programu Horizon Europe přispějí k cílům Green Deal a Společná zemědělská politika (CAP), strategie Farm to Fork, stejně jako dlouhodobá vize pro venkovské oblasti, strategie pro půdu a cíle udržitelného rozvoje, abychom jmenovali jen některé. Nyní také existuje užší spolupráce s členskými státy v rámci spolufinancovaných výzkumných a inovačních partnerství EU, kde se sdružují zdroje na témata klíčového zájmu s cílem maximalizovat dopad. Pro urychlení přechodu zemědělských systémů se první kolo partnerství zaměřuje na agroekologii, na zlepšení zdraví a welfare zvířat a na posílení potenciálu dat a digitálních řešení v zemědělství. Na podporu zavádění řešení výzkumu a inovací vyvinutých v rámci programu Horizon Europe koupí příjemce CAP projekt EU-FarmBook programu Horizon Europe vyvine platformu, která spojí všechny hmatatelné výstupy výzkumných a inovačních projektů financovaných EU pro více aktérů. Mise R&I. mise mají ambiciózní cíle a přinesou konkrétní výsledky do roku 2030. Dosáhnou toho prostřednictvím mobilizace veřejných a soukromých subjektů, jako jsou vnitrostátní, regionální a místní orgány, výzkumné ústavy, zemědělci a správci půdy, podnikatelé a investoři, aby vytvořili skutečný a trvalý dopad. V roce 2021 Evropská komise vybrala obnovu zdraví půdy jako jednu z nejnaléhavějších výzev v celé EU, kterou by měla řešit jedna z pěti misí. „A Soil Deal For Europe“ si klade za cíl zřídit 100 živých laboratoří a majáků po celé Evropě, aby do roku 2030 vedly přechod ke zdravé půdě. Více než 1 000 místních testovacích míst umožní experimentování v reálném životě a společné vytváření řešení. Slibné inovativní technologie a postupy z tohoto procesu lze poté rozšířit v rámci SZP nebo jiných finančních nástrojů EU a členských států.

Ag-Press

Více informací o udržitelnosti zemědělství se dočtete na https://trvaleudrzitelnezemedelstvi.cz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down