13.07.2021 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výzvy krmivářství v roce 2021

Jaké výzvy a příležitosti by měly být na vašem radaru v tomto a příštím roce? V časopise All About Feed ve spolupráci se společností Hamlet Protein sestavil přehled pro krmivářský průmysl.

Schopnost se rychle přizpůsobit byla klíčem k přežití firem během roku zastíněného trýznivou pandemií. Byly přerušeny dodavatelské řetězce, přísně omezeno cestování a miliony pracujících lidí musely zůstat doma. Uzavření prodejen stravovacích služeb dramaticky změnilo nákupní chování spotřebitelů. Přestože se během krize covid-19 odvětví výroby krmiv ukázalo jako poměrně odolné, jen málo z firem uniklo dopadu cen krmiv a snížení rentability výroby. Například snížený prodej masa v hotelích a restauracích má přímý účinek na zemědělské podnikání. Přidejte k tomu již existující problémy, jako je africký mor prasat a rostoucí tlak na snižování antibiotik a oxidu zinečnatého, máte před sebou komplikovaný koktejl výzev.

Označili jsme tři faktory, které by měl mít každý, kdo má podíl v krmivářském průmyslu, na svém radaru v roce 2021:

1) Nemoci zvířat

Dokud nebudou celosvětově dostupná účinná očkování, naruší dodavatelské řetězce nemoci zvířat. Africký mor prasat na několik let narušil globální dodavatelský řetězec vepřového masa a vzhledem k tomu, že Čína je nyní na cestě k oživení, je nyní v Německu, Polsku a dalších částech Evropy vzrůstající znepokojení. Stejně tak bude ptačí chřipka nadále znepokojovat producenty drůbeže.

2) Covid-19

Pandemie bude i nadále ovlivňovat krmivářský průmysl. To si bude vyžadovat průběžné zavádění postupů a školení, aby se zabránilo šíření nemoci mezi zaměstnanci a zabránilo se souvisejícímu rozpadu výroby a úrovně služeb.

U spotřebitelů pandemie zvýšila zájem o to, jak se vyrábějí potraviny, ale také poptávku po udržitelnější produkci, dobrých životních podmínkách zvířat a masu bez antibiotik. Výrobci krmiv by se měli připravit na přizpůsobení své výroby tak, aby vyhověli těmto požadavkům trhu.

3) Volatilita trhu

Očekává se, že ceny komodit zvýší náklady na krmiva, což je výsledek volatility trhu vyvolané nemocí covid-19 a africkým morem prasat. Vyšší ceny kukuřičné a sójové moučky by šlo zmírnit odpovídajícím růstem cen masa, mléka a vajec.

Globální společnosti, které dodávají krmivo pro více kategorií hospodářských zvířat, mají  k dispozici vyrovnávací kapitál, který může reagovat na tržní změny a choroby specifické pro daný druh zvířat. Místní producenti krmiv a živočišných bílkovin však pravděpodobně pocítí vliv fluktuace měn a těžko se uplatní na exportních trzích. Obecně je pravděpodobné, že odvětví projde další konsolidací.

Jak se připravit na výzvy

Snižování antibiotik vyžaduje mnohostranný přístup, včetně optimalizace výživy, vakcinačních programů a dobrého řízení farmy se zaměřením na biologickou bezpečnost. Výzkum již identifikoval alternativy antibiotik. Vzhledem k tomu, že EU v roce 1999 zakázala používání antibiotických stimulátorů růstu, získali evropští odborníci na výživu v této oblasti značné zkušenosti.

Odstranění oxidu zinečnatého může přinášet řešení v podobě snížení hladiny bílkovin a použití doplňkových látek v krmivech, jako jsou organické kyseliny nebo vláknina, ke stimulaci zdraví střev. Dobré výsledky byly případně získány s vysoce stravitelnými proteiny, které dodávají snadno vstřebatelné aminokyseliny s nízkým obsahem antinutričních faktorů.

Strategie přesného podávání se musí zaměřit na dostupnost a kvalitu surovin. Spolehlivé a vysoce kvalitní přísady jsou nejlepší politikou pro zmírnění zdravotních problémů a optimalizaci výkonu.

Živiny v krmivech v raném věku jsou nezbytné pro využití plného genetického potenciálu hospodářských zvířat. Proto je důležité investovat do přesného navrhování krmiv pro mladá zvířata.

Zdroj: hamletprotein.com*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down