13.07.2023 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výzvy pro pastevní chovy prasat

Výzvy ke zlepšení životních podmínek zvířat lze nalézt ve většině systémů chovu prasat. Pastva prasat představuje specifické výzvy, na které mají chovatelé jen malý prostor pro zlepšení. Jakým výzvám čelí chovatelé prasat na pastvinách?

V pastevních systémech chovu jsou prasata různých produkčních kategorií chována na pastvinách, kde se mohou pást, přijímat krmivo a vodu a mohou se ukrýt. Oproti vnitřním uzavřeným systémům jsou výhody pro prasata na pastvě ve větší komplexnosti prostředí, v možnosti výběru jak fyzického, tak sociálního prostředí a v lepší dostupnosti prostoru na zvíře.

Pastviny jsou komplexní ekosystémy, ve kterých dochází k interakci velkého množství prvků a organismů. Jsou podobné prostředí, ve kterém se prasata vyvíjela, a proto jsou vhodnější k naplnění jejich fyziologických a psychologických potřeb než jiné systémy. 

Pokud však pastevní systémy nejsou správně řízeny, mohou představovat rizika jak pro životní prostředí, tak pro dobré životní podmínky zvířat a potažmo pro spotřebitele vepřového masa. Pečlivý výběr místa, vhodné ustájení a adekvátní strategie managementu zmírňují negativní dopady prostředí na welfare prasat.

Půdní podmínky

Zdraví a welfare prasat chovaných na pastvinách závisí na půdních podmínkách, což souvisí s texturou půdy, sklonem k záplavám a hustotou osazení. Větší prevalence zdravotních problémů a úhynu se očekává na mokrých půdách, protože tyto podmínky podporují přežití patogenů a parazitů, navíc prasata zůstávají mokrá a špinavá. Blátivá půda se může stát kluzkou a může způsobit pády a zranění. Podobně kamenité půdy mohou způsobit zranění nohou, onemocnění kloubů a nakonec kulhání. Měkká půda může způsobit přerostlé drápy, zatímco vlhké půdní podmínky mohou u starších prasat způsobit erozi prstů. Příčinou poranění a lézí mohou být díry, prohlubně, pařezy stromů, dráty nebo trny. 

Klima

Povětrnostní podmínky, jako jsou srážky, teplota, vlhkost, sluneční záření, síla a směr větru a atmosférický tlak mohou způsobit stres prasatům na pastvě. Počáteční projevy stresu z počasí jsou neklid, podrážděnost a agresivita, po nichž následují další změny chování. V konečném důsledku vede extrémní počasí ke zraněním, nižší rychlosti růstu, nižší reprodukční výkonnosti a k projevům stereotypů. Vliv podmínek prostředí na prasata se liší v závislosti na věku, hmotnosti, reprodukčním stádiu, zdravotním stavu, krmení a produkčních systémech.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down