19.02.2022 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vzteklina v sousedním Polsku

Zejména od druhé poloviny loňského roku veterináři v Polsku zaznamenávají výrazný nárůst vztekliny. Hlavně u lišek, u nichž byly určeny dva odlišné kmeny způsobující uvedenou nebezpečnou nákazu. Vzhledem k tomu, že nejvíce potvrzených případů se eviduje ve východních regionech, podél celé východní hranice Polska probíhá program orální vakcinace lišek. 

 

Vzteklina je onemocnění přenosné na všechny teplokrevné živočichy, přenáší se přímým kontaktem, nejčastěji pokousáním infikovaným zvířetem. Základním příznakem je změna chování zvířete – často agresivita, ztráta plachosti, zvýšená dráždivost a také projevy parézy a paralýzy.

Cílem Evropské komise je vymýtit vzteklinu na území EU do roku 2030. V některých evropských zemích tak vynakládají nemalé finanční prostředky na vakcinaci lišek.

V Polsku se vzteklina šíří zejména ve východních regionech, kde se provádí nezbytné ošetření. Loni zde letecky i manuálně aplikovali více než sedm milionů dávek vakcíny, přičemž stejná dávka se plánuje i pro letošní očkovací kampaň. Očkovací povinnost je stanovena i pro psy a kočky. Ze 113 loni zaznamenaných případů vztekliny to bylo desetkrát u psů a koček. Letos byla nákaza v Polsku prokázána u dvanácti lišek.

V souvislosti s výskytem vztekliny Státní veterinární správa ČR trvale sleduje nákazovou situaci v Evropě, zejména v sousedních zemích. Nákazovou situaci v Polsku považuje za vážnou.

V České republice se vzteklina dlouhodobě plošně monitoruje u lišek. V rámci monitoringu se vyšetřují čtyři lišky (nebo psíci mývalovití) na 100 km². Loni se na vzteklinu vyšetřilo 2700 lišek, všechny byly negativní. Stejně tak se vyšetřují zvířata, která poranila člověka. Také v tomto případě bylo všech 1600 klinických vyšetření negativní, což souvisí i s povinností očkování psů proti vzteklině. Poslední případ vztekliny u nás byl zaznamenán u lišky před 19 roky. U domácích zvířat to bylo u kočky v roce 2001. Díky programu plošné orální vakcinace lišek proti vzteklině (v letech 1989 až 2009) se nákazu podařilo vymýtit, a tak od roku 2004 má ČR status země prosté vztekliny.

„Pokud najdete v přírodě uhynulou lišku, zejména v blízkostí obydlí, je nutné dodržet základní opatření biologické bezpečnosti. Především na lišku nesahat. Nález ohlásit buď mysliveckému sdružení v místě nálezu, nebo na obecní úřad, případně policii či krajské veterinární správě,“ doporučil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.*

Díky plošné orální vakcinaci lišek byla vzteklina u nás vymýcena

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down