Welfare a zdraví dojnic jsou spojené nádoby

O seminář s názvem Chov skotu, který ve Velkém Meziříčí 22. února uspořádala společnost Mikrop Čebín, a. s., ve spolupráci s firmami CRV a Zoetis a dále s VÚVeL, byl velký zájem. A jak by také ne, vždyť hvězdou zajímavého přednáškového programu byl Dr. Nigel Cook z Wisconsinské univerzity v Madisonu v USA, který patří k nejvyhledávanějším odborníkům na welfare a zdraví skotu.

Dr. Nigel Cook z Wisconsinské univerzity v Madisonu v USA
Dr. Nigel Cook z Wisconsinské univerzity v Madisonu v USA

Do kulturního centra Jupiter club přijelo z celé republiky na 300 zájemců z řad chovatelů mléčného skotu, aby si vyslechli Dr. Nigela Cooka, který se u dojnic zaměřuje zejména na zdravotní rizika spojená s výskytem kulhání a mastitidy. V této souvislosti se světově uznávaný odborník věnoval otázkám komfortu krav, a to jak z hlediska zajištění optimálního odpočinkového chování, tak i s ohledem na předcházení tepelného stresu.

Proč je dostatečný odpočinek tak důležitý

„Deprivační studie ukazují, že když kravám nedovolíme ležet, nemohou odpočívat. Nedostatek odpočinku způsobuje jednak změny v chování se známkami frustrace, jednak zahrnují fyziologické změny, například sníženou hladinu růstového hormonu, změny na úrovni hypotalamus – hypofýza – nadledviny, zvýšenou hladinu ACTH (adrenokortikotropního hormonu) v krvi, stejně jako prozánětlivých cytokinů. Pokud krávy dostanou možnost odpočívat, v první řadě chtějí dohnat ztracenou dobu ležení a teprve potom se jdou nakrmit. Krávy potřebují mít možnost odpočinout si kdykoli chtějí a jak dlouho chtějí. Ale delší odpočinek nemusí vždy znamenat zlepšení stavu,“ vysvětlil Dr. Cook.

V prezentaci dále zaznělo, že při kratší době ležení dochází k přetížení paznehtů, na které krávy reagují abnormálním odpočinkovým chováním, což spolu se špatně ošetřenými paznehty často vyústí kulháním zvířete.

„Čím dále více se považuje za pravděpodobné, že samotné stání může být primární příčinou poškození rohoviny paznehtů a patogeneze onemocnění končetin. V našich studiích jsme prokázali, že jen o dvě hodiny delší doba stání zvyšuje riziko hemoragií chodidla a chodidlového vředu. U zdravých krav, které mají k dispozici pohodlné lehací boxy, by průměrná denní doba ležení měla odpovídat 11,5 až 12,5 hodinám. Na výskyt kulhání má vliv také povrch lože, přičemž nejvyšší podíl silně kulhajících krav jsme zaznamenali na vodním loži a na matracích. Naopak nejméně problémů s končetinami měly krávy na podestýlce z vrstvy písku,“ dodal přednášející.

Dopady tepelného stresu

Pokles nádoje, zhoršení plodnosti, zvýšení počtu somatických buněk a vyšší výskyt zdravotních problémů (v létě mastitidy, na podzim kulhání a v zimě respirační onemocnění) – to jsou dopady tepelného stresu na úrovni stáda.

„Že je kravám horko poznáte tak, že se shlukují, vzdalují se od stěn stáje a vyhledávají místa, kde se rychleji pohybuje vzduch. Můžete tomu napomoci tím, že zavřete vrata na obou koncích průjezdné stáje, stáhnete boční plachty a zajistíte dostatečnou výměnu vzduchu. Jestliže v produkčních stájích se opatření na zlepšení ochlazování daří naplňovat, ve stájích pro krávy stojící na sucho je tepelný stres často opomíjený problém. Zjistili jsme, že tepelný stres v období stání na sucho negativně ovlivňuje nejen zdraví a užitkovost krávy, ale i potenciál ještě nenarozeného telete,“ zdůraznil odborník z Wisconsinské univerzity.

Pro posluchače byla velmi přínosná názorná videa, stejně jako konkrétní doporučení vycházející z četných studií uskutečněných v provozních podmínkách farem. O tom, že obě přednášky specialisty z Wisconsinské univerzity české chovatele zaujaly, bylo znát i z četných dotazů, na něž Dr. Cook bez váhání odpovídal.

Více se dočtete v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down