30.11.2017 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Workshop prezentoval novinky výzkumu

Mezinárodní workshop Research in Pig Breeding (Výzkum v chovu prasat), který uspořádalo oddělení chovu prasat VÚŽV ve spolupráci s Českou akademií zemědělských věd má za sebou již čtrnácté pokračování. V penzionu Pod rozhlednou v malebné obci Vrbice nedaleko Kostelce nad Orlicí se sešli vědečtí a výzkumní pracovníci univerzit a výzkumných organizací z České republiky i ze zahraničí.

Akci zahájil vedoucí oddělení chovu prasat VÚŽV Ing. Miroslav Rozkot, CSc., který přítomné přivítal, a po krátkém úvodu předal slovo Ing. Pavlovi Kleinovi, Ph.D. z Univerzity Karlovy- lékařské fakulty v Plzni. První přednášející popsal metodu dlouhodobé katetrizace vena jugularis u prasat, která jsou používána jako modelová zvířata pro výzkum v oblasti humánní medicíny. Jednou z komplikací při používání modelových prasat jsou pravidelné odběry krve. Metodou, která snižuje stresovou zátěž prasat a usnadňuje práci personálu, je použití permanentního intravenózního katétru odolného proti poškození a infekci. V přednášce byla tato metoda detailně popsána.
Následující prezentace byly zaměřeny na oblast genetiky, šlechtění, reprodukce a výživy prasat. Mgr. Lenka Falková z Mendelovy univerzity v Brně se zaměřila na mapování specifických genetických markerů u populace přeštického černostrakatého prasete. Studium malých uzavřených populací zvířat má význam pro udržení tzv. genetických zdrojů. Výzkum různých genetických markerů je významný nástroj k popsání a definování jejich plemenných specifik a udržení diverzity. Pro tento účel jsou využívány zejména mikrosatelitní sekvence, ale i další genetické markery, např. SNP. Celkem bylo provedeno sledování u 575 zvířat. V porovnání s komerčními plemeny (bílé ušlechtilé, landrase, duroc a pietrain) byly u přeštického prasete určeny tři dodatečné alely ve dvou markerech, dvě nové alely v jednom markeru a jedna extra alela ve třech markerech. Pro specifikaci genotypu přeštického plemene byl využit polymorfismus genů CYP2E1 a MC1R. Gen CYP2E1 ovlivňuje přítomnost skatolu, který je produkován během degradace tryptofanu v tlustém střevě. Vyskytuje se jak u samců, tak u samic. U samců se vyskytuje třikrát častěji. Genotypy CC, vykazující u některých komerčních plemen vysoký obsah skatolu, nebyly kanců PC nalezeny. Gen MC1R je považován za marker zbarvení a mohl by být použit při identifikaci plemenného původu masných produktů. Vysoká frekvence alely ED2 alely a rozdíly mezi přeštickým a ostatními plemeny mohou být považovány za základ pro další výzkum na tomto poli.*
Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov

 

Účastníci workshopu 2017

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down