21.04.2022 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z dojeného skotu masný

Po vzoru sedlačení našich předků, kteří intuitivně cítili, co a kdy je správné, kde přidat a kde naopak ubrat, aby to bylo dobře pro půdu i plodiny, se věnuje hospodaření na rodinném statku v obci Horní Slatina nedaleko Dačic Oldřich Týma, člen Asociace soukromého zemědělství Jindřichův Hradec. Zdatně mu sekunduje jeho syn Oldřich, který v éře svobodného nakládání s vlastním majetkem již odmala vyrůstal.

Oldřich Týma, vystudovaný zootechnik, který se této profesi věnoval několik let v družstvu, se rozhodl pro chov mléčného skotu. V roce 1992 dokončila rodina stavbu kravína a putovalo do něj nově zakoupené stádo, neboť krávy navrácené z družstva byly IBR pozitivní. 

Celkový počet skotu se roky pohyboval kolem 80 kusů, krav byla zhruba polovina. Asi 800 litrů mléka se denně dodávalo do Madety. Pak ale přišel rok 2009, kdy rapidně klesla výkupní cena této komodity a rodina během tohoto nešťastného období prodělala milion korun. I přesto se rozhodla v produkci mléka pokračovat.

„O další čtyři roky později jsme začali velmi vážně zvažovat, zda zmodernizujeme dojení pořízením dojicího automatu, nebo s chovem mléčného skotu skončíme úplně. Krmivář, který k nám na statek jezdil, říkával – budete mít více času i peněz, když přejdete na masňáky. No, trvalo to další tři roky, než jsme to zrealizovali, šlo přece jen o velkou změnu,“ vysvětluje chovatel.

Dnes již pastviny okolo statku spásá stádo plemene aberdeen angus o počtu 22 matek. „A krmivář měl pravdu,“ usmívá se hospodář.

Do práce na statku je kromě něj plně zapojen již i syn Oldřich, který se na poli i ve stáji pohybuje odmala. Společně obhospodařují téměř 200 hektarů půdy, z nichž polovina je vlastní, 161 hektarů zabírá orná půda. Pěstují pšenici ozimou a jarní, řepku a v letošním roce nahradil nahý oves mák, který se na jejich pole vrátil po dvaceti letech.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down