20.05.2021 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z lodiček do gumáků

Důkazem toho, že vyměnit lodičky za gumáky a odejít natrvalo z metropole na statek do obce s osmi čísly popisnými, skutečně lze, a dokonce tak, že se člověk cítí na svém místě, šťastný a naplněný, je manželka Pavla Homolky ze slavětínského dvora Olga Guevarová. Ta se na svém ranči Apanachi, jenž je součástí památkové zóny v obci Plačovice, věnuje chovu koní a spoustě aktivit s nimi spojených. Že se v životě na venkově doslova našla, hojně kvitují i uživatelé agroturistických služeb, které její ranč rovněž nabízí.

Její cesta z města na konci roku 2004, kdy tuto hospodářskou usedlost zakoupila, byla jednoznačně ovlivněna láskou ke koním. Ačkoliv část svého pracovního života zasvětila cestovnímu ruchu, koně v něm vždy měli své pevné místo. Absolvovala jezdeckou školu v Kladrubech nad Labem, byla na stážích v zahraničí – ve stájích ve Francii a v Německu, účastnila se řady soutěží v parkurovém skákání, ale i ve všestrannosti a okrajově také v drezuře… Nyní své mnohaleté zkušenosti využívá při výcviku koní a tréninku jezdců na svém ranči.

Ranč Apanachi tvoří společně s dalšími plačovickými statky v empírovém stylu poměrně vzácnou podkovovitou dispozici. Není přitom jediným, kde hrají prim koně. Sousedem Olgy Guaverové je bývalý dostihový jezdec Vladimír Vinklárek, 14násobný účastník Velké pardubické, který zde provozuje dostihovou a chovnou stáj.

„Myslím, že jsem si opravdu nemohla přát lepšího souseda. Když jsem se na statek přistěhovala, neváhal mi s čímkoliv pomoci, a že jsem tu pomoc mnohdy opravdu potřebovala… Dodnes máme velmi dobré vztahy, za což jsem velice ráda, protože si moc dobře uvědomuji, že to rozhodně není samozřejmost,“ uvádí Olga Guevarová.

Na ranči je aktuálně 13 koní – tři ustájení a deset vlastních. Koně mají k dispozici šest venkovních a sedm vnitřních boxů, jednoznačně je tu ale preferován tzv. systém 24/7 (venkovní pobyt koní 24 hodin denně, sedm dní v týdnu), k čemuž slouží výběh s prostorným přístřeškem, senem, senáží, napáječkami a solnými lizy.*

Více si přečtete v květnovém Farmáři

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down