22.07.2016 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za montbeliardy do Bělčic

První zmínky o městě Bělčice v okrese Strakonice se datují do roku 1243. Původní osada byla založena při staré obchodní stezce, vedoucí od šumavských pohraničních hor a vinoucí se přes Sušici, Kadov, přes Kocelovice na Březnici a k Praze. Dnes zde žije tisícovka obyvatel a jedním z podniků zaměstnávajících nejvíce lidí, je Zemědělské družstvo Bělčice. To patří mezi nejznámější chovy plemene montbeliarde v České republice.

Podnik hospodaří nedaleko Blatné na výměře 1900 hektarů zemědělské půdy, z nichž připadá 550 ha na trvalé travní porosty. Na orné půdě se pak pěstují obilniny (pšenice, ječmen, tritikale), řepka, kukuřice a pícniny. Plochu sta hektarů zaujímají brambory.
Živočišná výroba je rozdělena do pěti středisek. V Bělčicích a Hornosíně jsou produkční stáje dojnic, každá zhruba pro 255 krav, a stáje pro prasata. V Závišíně najdeme teletník s kapacitou 170 kusů, jalovičky (110 kusů) jsou ustájeny v Újezdci. Na farmě Hostišovice je zhruba 250 jalovic a vykrmovaní býci (190 kusů). Ti se odsud přesouvají v jatečné hmotnosti přímo na porážku, s výjimkou občasného odbytu zástavových zvířat do zahraničí.
Do zahraničí se prodává i plemenný materiál, v roce 2015 to podle hlavní zootechničky Ing. Miroslavy Zemanové bylo 109 vysokobřezích jalovic.
Aktuální průměrná užitkovost je 8730 kilogramů mléka na krávu a rok s obsahem 3,49 % bílkovin a 3,95 % tuku. Počet somatických buněk umožňuje nárokování podpor na Q mléko. Od roku 2004 se denní produkce – asi 12 200 litrů – dodává do mlékárny Goldsteig za aktuální jednotkovou cenu 6,46 Kč.

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Jihočeský kraj

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down