02.05.2019 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za obhájci loňského zlata

Společnost Avena, spol. s. r. o. Dlouhá Třebová hospodařící na Ústeckoorlicku obhájila v soutěži Mléčná farma roku první místo z roku 2018. Letos v hodnocení získala 62 bodů, zvítězila tedy o dva body před farmou Městec Nahořanské a. s. Recept k úspěchu je podle managementu společnosti v jednoduchosti a v kvalitních lidech na svých místech.

Jak připomněl jednatel firmy Ing. Jan Rufer, Avena má za sebou 25 let existence. Aktuálně dosahuje 136 milionů tržeb. Okolí Dlouhé Třebové se nachází převážně v bramborářské oblasti od 320 až pod 490 m nad mořem. „Hospodaříme na výměře 2007 ha, zaměstnáváme 50 lidí a průměrnou mzdou jsme se v roce 2018 posunuli nad 30 tisíc Kč. Výnosy obilovin se podařilo v posledních čtyřech letech stabilizovat na úrovni 6,5 až 7 tun. Hlavním faktorem této stabilizace je přísun organické hmoty do půdy,“ zdůraznil na úvod jednatel Jan Rufer a vyjmenoval nejdůležitější v současnosti pěstované plodiny. Z celkové výměry tvoří 530 ha louky a pastviny a zbytek je půda orná, kde se pěstuje převážně pšenice, ječmen a řepka. Pro výživu krav jsou určeny pícniny na orné půdě – jetelotrávy, hrách a kukuřice. „Celkem je aktuálně v evidenci podniku 390 dojených krav plus odchov telat, jalovice a kolem 180 býků ve výkrmu. Pastviny jsou vypásány jalovicemi a limousinským skotem v počtu 35 krav základního stáda,“ přidal se k rozhovoru vedoucí živočišné výroby. Ing. Miloslav Válek, který byl tentokrát hlavní osobou přihlašující podnik do soutěže.

„Jak jsme dosáhli úspěchu? Na prvním místě bych vyzdvihl práci zaměstnanců na mléčné farmě a zootechnického managementu. Snažíme se využívat selského rozumu a vše dělat co nejjednodušeji. Loni jsme tuto soutěž vyhráli, letos byly naše výsledky obdobné, a proto jsme se přihlásili znovu,“ jsou stejného názoru Jan Rufer a Miloslav Válek.

„V zemědělství postrádáme koncepci, je třeba udělat koncepci na pět a lépe až deset let. Ze strany státních institucí nám plyne nehorázná administrativní zátěž. Lidé, kteří vytváří legislativu, by měli být alespoň pár let v provozu. Moderní doba nás zahlcuje informacemi, ale pro rozhodování nemáme znalosti,“ dodal několik slov od srdce jednatel společnosti Avena Ing. Jan Rufer.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down