24.10.2023 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za tradicí a historií k Chadimům  

Zajímá vás historie mletí obilí? Chcete se dozvědět více o vodních mlýnech? Ideální příležitostí k tomu je návštěva Chadimova mlýna v obci Horní Dubenky na Jihlavsku, kde vás uvítá a mlynářským muzeem provede nadšenec do tohoto řemesla Martin Chadim, jehož předci se zde usídlili již v roce 1644. Pokud vás nadchne i klidné prostředí, lesy kolem a kopcovitý terén Vysočiny s četnými cyklotrasami, můžete tu setrvat a ubytovat se v hezky zrekonstruovaných prostorách, kde dříve spávala mlynářská chasa. K dispozici je i kemp o kapacitě osmi stanových míst.

Základy nové éry této usedlosti položily po změně režimu tety dnešního majitele Marie Chadimová a Eva Samková, které zažádaly o restituce a od počátku se tu věnovaly agroturistice. „Tehdy spolupracovaly s organizací ECEAT, která v té době vznikla v Nizozemsku, aby mimo jiné podporovala agroturistiku v Česku. Jezdili sem na dovolenou hodně právě nizozemští turisté, kteří si oblíbili zejména kempování či ubytování jednoduššího typu na zajímavých venkovských usedlostech a vznikajících rodinných farmách. Brzy poté teta vstoupila i do nově založeného Svazu venkovské turistiky a agroturistiky, kde jsme členy dodnes a rádi využíváme všech služeb, které nám poskytuje,“ vysvětluje Martin Chadim.

V muzeu je možné zhlédnout mlynářské stroje z roku 1926, ale i starší unikáty, mlecí kameny, kašnu s turbínou a náhon
V muzeu je možné zhlédnout mlynářské stroje z roku 1926, ale i starší unikáty, mlecí kameny, kašnu s turbínou a náhon

Ten zde se svou rodinou žije, věnuje se provozu agroturistických služeb včetně muzea a také hospodaří na pozemcích, jež k mlýnu historicky patřily, od roku 2005. Pomáhá mu manželka Mária, která mimo jiné zajišťuje chod občerstvení, kde turistům nabízí různé nápoje, menší jídla a dobroty, a dnes již i tři synové ve věku 18, 15 a 11 let.

Živočišná výroba

Hospodářská část usedlosti slouží svému původnímu účelu. Martin Chadim se věnuje hospodaření v režimu ekologického zemědělství na 51 hektarech okolních luk a pastvin, k farmě patří také 10 ha lesa, vše v nadmořské výšce okolo 650 m n. m. Na pastvinách se celoročně pase více než 30hlavé stádo masného skotu plemene aberdeen angus včetně jednoho plemenného býka, prodáván je zástav.

Na pastvinách se celoročně pase více než 30hlavé stádo masného skotu plemene aberdeen angus
Na pastvinách se celoročně pase více než 30hlavé stádo masného skotu plemene aberdeen angus

„Vybrali jsme si hospodaření bez chemických postřiků a hnojiv, které je nejbližší našemu smýšlení a jsme maximálně spokojeni. Do budoucna ještě uvažujeme o agrolesnictví,“ říká farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down