Zabránit onemocnění končetin skotu

Seminář „Péče o pohybový aparát skotu“ se uskutečnil ve čtvrtek 20. 10. 2022 v Jihomoravském centru pro mezinárodní mobilitu v Brně. Přednášelo o využití termografie i dezinfekčních prostředků pro končetiny a paznehty dojnic.

O využití metod termografie v chovech zvířat přednášel Ing. Václav Straka (TMV SS s. r. o.). Používané termokamery jsou bezúdržbová zařízení a jediným požadavkem je jejich pravidelné čištění. Monitoring je podle něho efektivním nástrojem, který vede ke snížení nákladů na léčení. Jde o plně autonomní řešení

Hodnocení zdravotního stavu končetin dojnic bylo tématem Ing. Ivany Novotné (Mendlova Univerzita Brno – MENDELU). Pro onemocnění končetin je nejdůležitější prevence, kdy se eliminují poškození paznehtů. Vyšší predispozice k tomuto onemocnění byla zjištěna u vysokoužitkových dojnic a velký vliv má i pořadí laktace.

Praktickou aplikaci termografie v chovu dojnic vysvětlil doc. Dr. Ing. Zdeněk Havlíček (MENDELU). Péče o pohybový aparát dojnic je každodenní povinutí chovatele a infračervěné termografie může být jedním z nástrojů v péči o končetiny skotu.

Dezinfekční prostředky z pohledu legislativy popsala MVDr. Lenka Hromádková (ÚSKVBL Brno). Mohou jimi být veterinární léčivé přípravky nebo biocidní přípravky. Podle platné legislativy (nařízení EU 58/2012 a zákona 324/2016) je kompetentním orgánem, pro regulaci biocidních přípravků je Ministerstvo zdravotnictví, oddělení chemických látek a biocidních přípravků.

Hodnocení účinnosti dezinfekčních látek pro koupele končetin skotu bylo tématem přednášky. Kterou si připravila Ing. Lucie Langová (MENDELU). Na trhu je velké množství dezinfekčních přípravků, mnoho z nich je účinných i při nižších teplotách, ale na účinnost má vliv i organické znečištění koupele. Nejpoužívanější dezinfekcí je formaldehyd, síran měďnatý a na vytvrzení rohoviny se používá i síran zinečnatý. Na univerzitě hodnotili celkem 15 přípravků (např. formaldehyd, síran měďnatý, jod a jodid atd.) a testovali je na čtyři typy bakterií.

Ing. Václav Straka
Ing. Ivana Novotná
MVDr. Lenka Hromádková
Ing. Lucie Langová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down