Začali již druhou desítku výstav

Již po jedenácté se v Radešínské Svratce sešli chovatelé českého strakatého skotu se svými zvířaty, aby se zúčastnili soutěže o co nejlepší umístění. Národní výstava českého strakatého skotu je největší výstavou tohoto plemene u nás. Návštěvníci areálu výstaviště mohli vidět více než sto zvířat různých věkových kategorií a vlastní soutěže se zúčastnilo asi pětasedmdesát z nich. Soutěžilo se ve skupinách prvotelky, krávy na druhé a na třetí laktaci a nejstarší krávy byly na čtvrté a vyšší laktaci. Zvířata představili chovatelé ze třiatřiceti podniků celé České republiky.

Soutěžní přehlídku hodnotili zahraniční rozhodčí, dr. Daniele Vicario (Itálie) a dr. Johan Kluyts (JAR). Podle počtu zvířat v kategorii bylo předvedení rozděleno do skupin a dvě nejlepší zvířata se pak účastnila semifinálového kola a nejlepší nakonec soutěže o šampiónku výstavy.

 

Nejlepší krávy na první laktaci

V kategorii prvotelek byla nejlepší kráva 229516 953 ze ZOD Opatovec. Podle rozhodčího měla dobře utvářené vemeno, velmi dobré osvalení a utváření končetin s dobrým vyjádřením kombinovaného užitkového typu. Jako druhá se umístila prvotelka 253566 921 ze ZD se sídlem v Rosovicích, zvíře většího tělesného rámce, s dobře utvářeným vemenem a korektním postojem končetin. Třetí byla prvotelka 230463 953 (z chovu AGRO Liboměřice a .s.,) s dobrým vyjádřením užitkového typu, korektními končetinami a dobrým osvalením.

 

Druhá laktace

Do semifinále soutěže mezi dojnicemi na druhé laktaci se probojovalo šest zvířat a byly vyhlášeny tři nejlepší. První byla kráva 340537 961 (s užitkovostí za první 305denní laktaci 5323 kg mléka) z VOD se sídlem v Kámeně. Dobře byla hodnocena její tělesná stavba, šířka i délka těla, funkční utváření končetin a dobré osvalení. Jako druhou vyhlásili rozhodčí dojnici 236427 921 s užitkovostí za 300 denní první laktaci 7303 kg mléka ze ZS Nalžovice, a. s. Třetí místo obsadila dojnice 396318 961 s velmi dobře vyjádřeným užitkovým typem, dobře utvářeným vemenem vzhledem k fázi laktace a velmi dobrým osvalením, kterou přivezli chovatelé z DVP, družstvo Pyšel.

 

Třetí laktace a ty nejstarší

V kategorii krav na třetí laktaci soutěžilo sedm dojnic. Rozhodčí vyhlásili jako nejlepší plemenici z PROAGRO Radešínská Svratka 317685961 a ocenili její velmi dobrou horní linii těla, vynikající kapacitu, hloubku těla a harmonii pohybu, stejně jako vyjádření užitkového typu. Z druhého místa se radovali chovatelé ze ZD Krásná Hora nad Vltavou a. s., jejichž dojnice 200380 921 měla užitkovost za druhou 305 denní laktaci 10 338 kg mléka. Podobně jako plemenice na třetím místě měla velmi dobře vyjádřený kombinovaný užitkový typ a odpovídající tělesný rámec. Třetí v této skupině byla dojnice 312367 961 s užitkovostí za 305 dní druhé laktace 8559 kg mléka, ta přijela z DVP, družstvo Pyšel.

V kategorii nejstarších dojnic, tedy na 4. až 7. laktaci, soutěžilo 12 plemenic. Jako první vybrali zahraniční rozhodčí dojnici 229242 961, jejímž chovatelem je VOD se sídlem v Kámeně. Podle rozhodčích jde o excelentní dojnici se středním tělesným rámcem a dobrým vyjádřením užitkového typu. Druhé místo obsadila dojnice 147687 971 s dojivostí 9477 kg mléka za 305 dní druhé laktace z Hospodářského družstva Určice. Dojnice má velký tělesný rámec, funkční končetiny s velmi dobrými paznehty a vynikající osvalení. Třetí místo v této kategorii získala dojnice 117444 953 s užitkovostí 9044 kg mléka ve třetí laktaci, kterou na přehlídku přivezli z Rolnického družstva Krouna. Podle rozhodčích jde o plemenici s nejvyšší kapacitou těla ze všech předváděných zvířat a velmi dobře utvářené vemeno vzhledem k fázi laktace.

 

Na závěr to nejlepší

Před vlastním vyhlášením šampiónky výstavy byla oceněna dojnice, která měla nejlepší vemeno, byla předána cena Bohumila Suchánka pro nejstarší dojnici výstavy. Vyhlášena byla také Miss sympatie a vylosovaným návštěvníkům výstavy, kteří typovali a vybrali stejné zvíře, byla předána cena vydavatelství Profi Press s. r. o. Pohár pro Miss sympatii si odnesli chovatelé z VOD v Kámeně a stala se jí dojnice 229242 961, vítězka kategorie nejstarších dojnic.

Soutěže o nejlépe utvářené vemeno se zúčastnilo šest dojnic a cenu za vítězství si odnesla prvotelka 212842 952. Podle rozhodčích má prakticky dokonalé tvarové a funkční utváření vemene s velmi dobrým předním i zadním upnutím a ideálně utvářenými a rozmístěnými struky. Pyšným chovatelem vítězky je Zemědělská akciová společnost Mžany, a. s.

Cenu Bohumila Suchánka, sponzorovanou firmou VVS Verměřovice s. r. o., získala dojnice 21856 961, narozená 8. 11. 2003, jejímž chovatelem je Zemědělské družstvo Velká Losenice. Zástupci Svazu chovatelů českého strakatého spolu se zástupci firem předali rovněž ocenění za předvedení plemenného býka (firma Sano spol. s. r. o.) a za ukázku skupiny zástavového skotu (Moreau Agri, spol. s r. o.).

Na závěr výstavy byla vyhlášena její šampiónka, národní vítězky českého strakatého plemene 2012. Mezi nejlepšími plemenicemi každé kategorie zvítězila a šampiónkou výstavy se stala dojnice na druhé laktaci 340537961 a z vítězství se radovali chovatelé z Výrobně-obchodního družstva se sídlem v Kámeně.

 

Klíčové informace

  • ·         Národní výstava českého strakatého skotu proběhla 6. 9. 2012 v Radešínské Svratce a k vidění bylo asi 100 zástupců plemene.
  • ·         Soutěžní přehlídce předcházel mezinárodní seminář pořádaný v hotelu Skalský Dvůr.
  • ·         V areálu výstaviště byly připraveny ukázkové expozice plemen ovcí, koz, prasat a koní. Pro návštěvníky byly připraveny soutěže v odhadu hmotností, soutěž Miss   Sympatie, Manitou cup, ukázka výcviku psů, expozice zemědělské techniky a prezentace významných plemenářských, krmivářských a dalších firem.

http://youtu.be/0P4qOLGY0fk

http://youtu.be/2dr6-fbaUL4

http://youtu.be/w7quM31lVq8

http://youtu.be/t0wSGvhBUTE

http://youtu.be/rE-kb1HW7n8

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *