18.03.2016 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zachrání dotace chov prasat?

Přestože ceny jatečných prasat jsou již delší dobu extrémně nízké, ekonomika chovu se nutně nemusí odvíjet od katastrofického scénáře. Důvodem jsou rekordně vysoké dotace, které do chovu prasat plynou. Při součtu dostupných finančních prostředků se jedná o více než miliardu korun.

 

Kvůli nadprodukci vepřového masa v Evropské unii panují problémy s jeho odbytem na celém evropském trhu. Podle informací z Eurostatu se v roce 2015 v celé unii vyprodukovalo asi o deset procent vepřového masa více, než kolik se ho spotřebovalo. A to je v případě již dvouletého zákazu exportovat na ruský trh komplikace, která momentálně ničí chovatele prasat na celoevropské úrovni. K aktuální situaci v tuzemsku se vyjádřil ředitel Svazu chovatelů prasat Ing. Jan Stibal.

Co je podle vás důvodem krize v České republice?

V České republice je navíc třeba k celému problému přidat ještě jeden komplikující moment, který se datuje již od doby našeho přístupu k EU. Bilance zahraničního obchodu s vepřovým masem se propadá do obrovského schodku. Podle předběžných údajů za rok 2015 k nám bylo dovezeno téměř 260 tisíc tun vepřového masa. Po odečtení vývozu, což je necelých 35 tisíc tun, se celková bilance zhoršila o dalších 13 %. Ve výsledku bude tedy soběstačnost České republiky v nejlepším případě na úrovni 50 %. Tento masivní dovoz extrémně levného masa z okolních evropských zemí je u nás hlavním důvodem krize. Jediným důvodem proč se tak zatím neděje, jsou dotace. Ty totiž dosáhly v roce 2015 rekordních hodnot, které budou v letošním roce zřejmě ještě překročeny. Hlavní dotační nástroj, který mělo ministerstvo zemědělství dosud k dispozici, jsou dotace na ozdravování prasnic a dochovů selat. Tento dotační titul, který je vyplácen výhradně z národních prostředků, je doplněn ještě o dotace na dobré životní podmínky zvířat (welfare) a dále o mimořádný záchranný balíček Evropské unie.*

Více se dočtete v dubnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den !

    Vy si myslíte,že dotace ještě něco zachrání,když předchozí léta docházelo(a ještě dochází-stav prasnic stále klesá-nebo ne?) k takovému obrovskému propadu výroby v chovu prasat ? Podle mne byly nastavené podmínky proti konkurenci dost nespravedlivé a to nakonec rozhodlo o součném stavu.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down