30.01.2020 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Začínali z nuly a v ruinách

Rodinná farma Šobáňových hospodaří ve Vlčnově na rozhraní Jihomoravského a Zlínského kraje. Po zakladateli Petru Šobáňovi starším převzal žezlo zemědělského podnikání jeho syn stejného jména.

Jak komentuje Ing. Petr Šobáň, jeho otec začínal hospodařit „doma“ pouze s několika kusy hovězího. Stavy se postupně zvyšovaly, v roce 2005 už se ve Vlčnově v prostorách přilehlých rodinnému domu chovalo třicet dojnic, většinou pocházejících z převodného křížení českého strakatého a holštýnského skotu.

Následoval pronájem areálu ve Veletinách, kde bylo k dispozici pouze vazné ustájení. „V roce 2015 se pak naskytla možnost koupit zruinované prostory ve Vlčnově. Postupně je rekonstruujeme a upravujeme,“ říká mladý chovatel s poukazem na ustájení svítící novotou.

Aktuálně se ve Vlčnově chová padesátka holštýnských dojnic s průměrnou roční užitkovostí na úrovni deseti tisíc kilogramů mléka, celkem se na farmě pohybuje 130 kusů skotu. Vykrmují se býci i jalovice nezahrnuté do obratu stáda, často zpočátku za pomoci vyřazených – kojných krav.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down