08.03.2019 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zájmová plemena ovcí

Za rok 2018 bylo v kontrole užitkovosti 20 791 bahnic ze 747 chovů. Na celkovém počtu sedmatřiceti plemen u nás chovaných ovcí se s 10 883 bahnicemi třiadvaceti plemen největší měrou podílejí kombinovaná plemena následovaná plemeny s masnou užitkovostí (6590 bahnic devíti plemen), doplněné dvěma plodnými a třemi dojnými plemeny (včetně jedné syntetické dojné linie).

Vedle světových plemen ovcí, které se u nás chovají za účelem produkce jehněčího masa či ovčího mléka finalizovaného do mléčných výrobků, Svaz chovatelů ovcí a koz, z. s. (SCHOK) eviduje také plemena, která i přes svůj užitkový potenciál nacházejí uplatnění spíše v zájmových chovech. Často se chovají kvůli zajímavému exteriéru, odolnosti a nenáročnosti.
K zájmovým plemenům ovcí se podle klasifikace SCHOK řadí například ovce se vzpřímenýma ušima a černými znaky na očích kerry hill, vícerozí jakobové, cápové ovce, které se podobají antilopám s vlnou, ale i kamerunské srstnaté ovce se lví hřívou, skudde chované bájnými vikingy, bezrohé júrské ovce s barevnou vlnou či trpasličí ouessantské ovce. Nejen o nich si můžete přečíst v dubnovém a květnovém čísle měsíčníku Farmář.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down