21.03.2018 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákaz palmového oleje a zisky řepky a sóji

Potenciální zákaz palmového oleje pro bionaftu v EU by znamenal, že Indonésie a Malajsie potřebují najít alternativní trhy pro 2,6 milionu tun surového palmové oleje. To uvádí specialisté z nizozemské Rabobank, kteří se mimo jiné zajímají o situaci v agrobusinessu.

Pokud EU skutečně zakáže palmový olej pro  bionaftu, budou vítězi pravděpodobně výrobci řepkového a sójového oleje, což způsobí změny v obchodování, neboť EU-28 bude potřebovat tyto alternativy pro výrobu bionafty. Podporu může dostat rovněž etanol a některá další alternativní paliva.

Zákaz není zatím oficiální

Evropský parlament hlasoval 17. ledna o usnesení, které by od ledna 2021 zakazovalo používání palmového oleje jako suroviny pro výrobu bionafty. Toto rozhodnutí ještě není definitivní. V následujících měsících bude toto opatření předmětem třístranných jednání mezi parlamentem, komisí EU a radou EU.

Obrovský dopad na výrobce palmového oleje

Dostat se do oficiálního práva, např. na mezinárodní úrovni, musí být v souladu s pravidly WTO, které by mohly zakázat dovoz palmového oleje. Za předpokladu, že konečný zákon zakáže palmový olej jako výchozí surovinu, dopad bude poměrně významný, protože palmový olej představuje 3,5 milionu tun nebo zhruba 27 % celkových surovin pro bionaftu v zemích EU-28. To by také mělo velký dopad na výrobce palmového oleje. Podle společnosti Rabobank lze předpokládat, že 3,5 milionu tun se bude muset nahradit a chystají se různé scénáře, např. využití sójového oleje a řepkového oleje.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down