13.11.2018 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Základ chovu položily ryby ze Slovenska

Chovem jesetera malého (Acipenser ruthenus) se akciová společnost Rybníkářství Pohořelice zabývá již sedmnáct let. Ryby budoucího generačního hejna jesetera malého rybáři z Jihomoravského kraje pořídili na Slovensku z Ústavu rybárstva a akvakultúry v Ivanke při Dunaji.

Celkem dovezli dvě stovky ryb (polovinu dvouletých a stejný počet o rok starších ryb) s potvrzeným genetickým původem i původem rodičů odlovených v letech 1998 a 1999 v toku slovenského úseku Dunaje – z lokality Štúrovo, Čenkov, Radvaň a Iža. Protože se jednalo o import ohroženého druhu ryby, bylo samozřejmě nutné předem administrativně vyřídit řadu povolení – například CITES, souhlas s vývozem a dovozem ryb, povolení k fyzickému importu ryb, ale i veterinární vyšetření ryb atp.
Vzhledem ke genetické čistotě byly dovezené ryby zařazené do Národního programu udržování genetických zdrojů (rezerv) v České republice, přičemž chovné hejno ryb je evidováno pod registračním číslem RB 01018. Chovné hejno jesetera malého je využíváno zejména jako zdroj násadového materiálu v rámci revitalizačních programů navracejících původní ryby zpět do povodí Dunaje. Hlavním obchodním partnerem je již po mnoho let Slovenský rybársky zväz, nějaké ryby byly vyvezeny i do Rakouska či na domácím trhu posloužily jako okrasné ryby do jezírek.
„Kvůli zachování genetické čistoty chovného materiálu praktikujeme uzavřený chov, což jinými slovy znamená, že ryby pro tvorbu remontních hejn bereme z našeho chovu. Veškeré generační ryby máme individuálně označené mikročipy (PIT-tagy). Dnešní generační hejno čítá asi 250 ryb, remontní hejna máme dvě o celkovém počtu 600 ryb. Všechny generační i remontní ryby jsou vedeny v elektronické databázi speciálně vyvinuté pro tento účel VURH Vodňany,“ uvedl vodohospodář Rybníkářství Pohořelice, a. s., Ing. Aleš Vavřina.*
Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down