Základní chovatelské podmínky pro zdárný chov lam

V současné době se rozšiřuje chov lam i v podmínkách České republiky. Chovatelé oceňují jejich impozantní zjev, vlídnou povahu, nenáročnost a všestranné využití. Také chovatelé ovcí využívají velmi důležitou schopnost dominantních lam, a to je ochrana stáda ovcí před predátory, tedy hlídání stáda. Lamy krotké se pasou společně s ovcemi a chovatel nemusí zajišťovat zvláštní krmení jako je tomu např. u psů. Jestliže se chceme věnovat chovu lam, musíme se naučit znát jejich potřeby na výživu, ustájení a zdraví.

Je třeba mít na zřeteli, že lamy pocházejí z drsných podmínek vysokohorských And, kterým jsou geneticky přizpůsobeny. Jako ustájovací objekt ve většině případů postačí pouze jednoduchý přístřešek, který lamy využívají zejména při dlouhotrvajících deštích nebo jako ochrana před silným slunečním zářením.

Na přístřešek navazuje tvrdý výběh, na něj travnatý výběh a součástí pastviny je písčité prostranství pro tzv. písečnou koupel, kterou lamy hojně využívají.

Alpaky preferují vlhčí pastviny oproti lamám krotkým, které mají výraznější selektivní spásání a preferují suché pastviny s tužšími druhy trav a rovněž okusují keře, případně stromy.

Důležitá je veterinární prevence, která spočívá v kvalitní a vyvážené krmné dávce, péči o prostředí, kontrole výskytu zejména vnitřních parazitů, pravidelném odčervování, dodávaní  vitamínů A, D, E a selenu, kombinace očkování - tetanus, enterotoxemie, maligní edém a plynatá sněť.Rovněž je důležitá péče o končetiny, respektive paznehty, které se odstraňují pomocí speciálních nůžek, jestliže nejsou obrušovány na tvrdém povrchu a přerůstají.

 Autorky:

Doc. Ing. Milena Fantová, CSc., Ing. Lenka Nohejlová

Česká zemědělská univerzita v Praze

 

Podrobněji v časopisu Náš chov 6/2014.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down