07.12.2023 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zásady managementu silážování celé rostliny

Silážní kukuřice je označována za královnu pícnin sacharidové povahy, vyznačující se snadnou silážovatelností, nejvyšším výnosem suché hmoty (až 18–20 t) a energie z 1 ha plochy a plně mechanizovatelnou sklizní. Krmná hodnota objemných krmiv obecně rozhoduje nejen o denní produkci, ale i o denním příjmu sušiny. Ten je do velké míry závislý také na chutnosti krmné dávky. Kukuřičné siláže zvyšují prostřednictvím vyššího obsahu škrobu dostupnost energie pro bachorovou mikroflóru a mají tak i pozitivní vliv na obsah mléčné bílkoviny.

Siláž je většinovou součástí TMR
Siláž je většinovou součástí TMR

Kukuřičná siláž se tak stala v našich klimatických podmínkách dominantním objemným krmivem ve směsných krmných dávkách (TMR) skotu a často zaujímá až 50% podíl krmné dávky. Kukuřičné siláže patří svým obsahem a kvalitou škrobu mezi nejvýznamnější zdroje energie z objemných krmiv pro přežvýkavce, zejména dojnice. V 1 kg sušiny obsahuje v rozmezí 28 až 30 % škrobu a 9,0 až 10,5 % dusíkatých látek. Koncentrace energie NEL se pohybuje v rozmezí 6,2 až 6,8 MJ/kg sušiny. Tato relativně velká variabilita ve výživné hodnotě, v koncentraci energie zejména, je ovlivněna nejen volbou odrůd, resp. zastoupením zrna na sušině celé rostliny, vegetačním stadiem sklizně, habitem rostliny, klimatickými podmínkami (celkové množství a rozdělení srážek, teplotní průběh), ale také hustotou výsevu a dalšími agrotechnickými faktory, například úrovní výživy a hnojením.

Kvalitní kukuřičná siláž by měla mít obsah sušiny na úrovni 30–35 %, obsah hrubé vlákniny maximálně v rozmezí 20–21. Z hlediska zařazení kukuřičné siláže do TMR je nezbytné sledovat celkovou koncentraci škrobu v 1 kg sušiny krmné dávky a dbát na to, aby celková koncentrace nepřevýšila hodnotu 30 %. Škrob kukuřičných siláží se vyznačuje nižší bachorovou degradovatelností než škrob z jiných obilovin a tím se větší podíl dostává do střevního traktu, kde je efektivněji zhodnocován na glukózu.  Při zkrmování kukuřičné siláže ve srovnání se zelenou pící kukuřice Szarek a kol (2010) zjistili, že kukuřičné siláže ovlivnily složení mléčného tuku, který obsahoval vyšší hodnotu nasycených mastných kyselin. Kvalitní kukuřičná siláž tak sehrává důležitou stabilizační úlohu v krmných dávkách přežvýkavců, a to nejen v zimním, ale i v letním krmném období.

Kukuřičná siláž je v našich podmínkách stěžejním objemným krmivem pro skot
Kukuřičná siláž je v našich podmínkách stěžejním objemným krmivem pro skot

Specifika silážní kukuřice

Kukuřice se s přihlédnutím k technickým možnostem může sklízet a skladovat několika způsoby:

  • Sklizeň a silážování jako celé rostliny (tradiční technologií, technologií Shredlage®).
  • Sklizeň silážní kukuřice s vyšším strništěm.
  • Dělená sklizeň kukuřice (LKS, CCM).
  • Sklizeň a konzervace vlhkého a mechanicky upraveného zrna kukuřice – mačkáním, drcením, šrotováním (HMGC).
  • Celozrnná siláž kukuřice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down