Ve zprávě ohledně plánovaného rozšíření velkochovů chobotnic vydané začátkem října mezinárodní organizací na ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming (CIWF) se uvádí hned několik důvodů, proč je chov těchto mořských živočichů v podvodních klecích na otevřeném moři a v nádržích nehumánní a s ohledem na životní prostředí i dlouhodobě neudržitelný.
Chobotnice ulovené ve volné přírodě se konzumují po celém světě, zejména jsou oblíbené ve středomořských zemích Evropy, ale i v Asii a Mexiku. Do České republiky se ročně dováží více než 200 tun ulovených volně žijících chobotnic, přičemž za posledních dvacet let se jejich dovoz zvýšil šestapůlkrát. V Evropské unii se nejvíce chobotnic konzumuje v Itálii, kde spotřebují více než 60 tisíc tun těchto hlavonožců ročně. V posledních letech je však vysoká poptávka po chobotnicích například i ve Spojených státech a Japonsku. Protože populace volně žijících chobotnic se zmenšuje, Španělsko zkoumá možnosti jejich velkochovu v podvodních klecích na otevřeném moři a v nádržích.
Ze zprávy Compassion in World Farming vyplývá, že ve velkochovech by chobotnice pro svou samotářskou a zvídavou povahu velmi trpěly. Problém prohlubuje také to, že neexistují humánní metody porážení chobotnic, včetně absence jakékoli legislativy na ochranu jejich welfare. Navíc ve velkochovech se tito masožraví volně žijící živočichové krmí rybí moučkou, což je dlouhodobě neudržitelné a dále by poškozovalo životní prostředí.
Mořská bioložka Dr. Elena Lara, manažerka výzkumu ryb v Compassion in World Farming (CIWF) a autorka zprávy k tomu říká: „Film společnosti Netflix Moje učitelka chobotnice (My Octopus Teacher) umožnil světu letmý pohled do života těchto jedinečných, přirozeně samotářských a křehkých volně žijících zvířat. Lidi, kteří jej zhlédli, nejspíš vyděsí zjištění, že existují plány na zavírání těchto fascinujících, zvídavých a vnímavých tvorů do velkochovů. Tam by jejich život jednoduše nestál za to ho žít.“
Romana Šonková, zástupkyně CIWF v České republice, dodává: „Je velmi skličující sledovat snahu o zavedení nového typu průmyslového velkochovu v době, kdy se konečně zvyšuje obecné povědomí o tom, jak tyto velkochovy škodí nejen samotným zvířatům, ale také životnímu prostředí, přírodě a ohrožují i lidské zdraví. Proto jsme odeslali naši zprávu vládám Španělska, Japonska, Mexika a USA spolu s výzvou, aby dalšímu rozvoji velkochovu chobotnic zabránily."*
zdroj: ciwf.cz