24.09.2018 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zavlečení viru AMP do chovů stále hrozí

Základním opatřením zabraňujícím šíření viru afrického moru prasat (AMP) je dodržování zásad biosekurity ve všech systémech a fázích chovu prasat. Účinnost preventivních opatření se odvíjí především od systému chovu prasat a velikosti chovu. V malochovech a ekologických chovech s přístupem chovaných zvířat do venkovních výběhů nebo na pastvinu je však dodržování obecných zásad biosekurity velmi omezené.

Aby se chovatelé prasat mohli účinně chránit před zavlečením viru AMP do chovů, musí v první řadě vědět, proti čemu vlastně bojují. Africký mor prasat je nakažlivé a smrtelné virové onemocnění prasat, které významně ovlivňuje a narušuje regionální a mezinárodní obchod se zvířaty a živočišnými produkty.
„Od loňského roku se africký mor prasat stal v České republice největším strašákem pro chovatele prasat a myslivce. Ani dnes se však situace nelepší, na začátku září byl potvrzen virus afrického moru prasat u dvanácti divokých prasat v okrese Zlín a jednoho odloveného kusu na katastrálním území Lužkovice. Mezi základní způsoby přenosu viru afrického moru prasat patří přímý kontakt volně žijících a domácích prasat, vektory (hmyz), pracovníci farem včetně návštěv, genetický materiál (semeno) zkrmování kuchyňských odpadů, přepravní prostředky, oděv, obuv a další ochranné osobní prostředky, chovatelské pomůcky, nástroje nebo i vzduch. Z důvodu prevence šíření afrického moru prasat, byla stanovena opatření, zaměřená na minimalizaci rizika přenosu infekce v populaci domácích i divokých prasat. Ovšem i přes tyto snahy se virus afrického moru prasat rozšířil z endemických oblastí subsaharské Afriky a Sardinie do oblasti Kavkazu a odtud dále na východ do států Evropské unie, kde zasáhl populace domácích i divokých prasat. V současné době neexistuje žádná vakcína ani účinná léčba AMP, a proto prevence hraje klíčovou roli ve strategii kontroly výskytu a zamezení šíření tohoto onemocnění,“ uvádí se v článku dua autorů z VÚŽV, v. v. i., Ing. Gabriely Malé, Ph.D., a doc. MVDr. Pavla Nováka, CSc., který si můžete přečíst v říjnovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down