Zdravé dojnice – zdravé mléko

Na zkušenosti v oblasti zdraví mléčné žlázy jsme se pro Náš chov zeptali Ing. Růženy Seydlové, která navštěvuje chovy dojnic a řeší spolu s chovateli různé problémy v této oblasti.

V současné době jsou podle Ing. Seydlové (Milcom, a. s.) největší hrozbou pro zdraví mléčné žlázy environmentální patogeny. Pokud se v chovu dosahuje alespoň průměrného počtu somatických buněk v mléce, což je v současné době asi 250 000–260 000 v ml bazénového mléka, dá se říci, že ostatní patogeny jsou zvládnuty. Environmentální patogeny v poslední době začínají mít převahu na kontagiózními.

Hrozbou se stávají takové patogeny, jako jsou u Staphylococcus aureus

Streptococcus agalactiae, Streptococcus dysgalactiae, enterokoky, koliformní bakterie).

Velice závažným problémem je to, že s těmito patogeny se otelí převážná většina prvotelek. Koaguláza negativní stafylokoky způsobují nejčastěji mastitidy u jalovic.

Ing. Seydlová se zmínila o významném zástupci, který může kontaminovat mléčnou žlázu, a to řase Prototheca zopfii, která byla identifikována jako patogen, který zapříčiňuje mykotické mastitidy a způsobuje značné ekonomické ztráty v nemocném stádě. Tato řasa se stává velkou hrozbou a bývá detekována v podnicích, které dlouhodobě nevyužívají bakteriologické testy mléka, a léčení antibiotiky bývá neúspěšné.

 

Více se dočtete v časopisu Náš chov 9/2014.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down