Zdravé končetiny a pohoda krav celého stáda

První týden nejkratšího měsíce roku, 4. února, jsme se e zúčastnili prvního z cyklu webinářů, který uspořádala společnost Iframix. Názvem toho prvního bylo Významné faktory ovlivňující odpočinek a pohodlí dojnic – ustájení, kulhání a poranění. O zajímavém tématu přednášel Nigel Cook z University ve Wisconsinu (Madison). Nigel B. Cook je profesorem veterinární medicíny a kromě výzkumu přednáší o nutnosti zlepšování welfare u dojného skotu. Jeho odborností je prevence kulhání, komfort zvířat a modernizace stájového prostředí.

Přednášku si rozdělil do několika částí podle faktorů, které nejvíce ovlivňují ležení krav. Věnoval se managementu zdraví končetin, pohodlí dojnic v závislosti na počtu zvířat ve skupinách a času strávenému na dojírně, popisoval rozměry a design boxových loží a vliv použité podestýlky na uléhání a vstávání dojnic a nakonec vysvětlil i vliv tepelného stresu na zdraví dojnic a dotvrdil, jak důležitá je správná ventilace stájí.

Komponentami pohody krav jsou žraní a pití, chůze a pohyb, dostatečné spaní a samozřejmě ochrana krav před extrémním počasím, a tím se dosáhne optimalizovaného odpočinku krav. Jako důvody vzniku kulhání se uvádí hormonální a metabolické změny související s telením, změny stavu paznehtů dané metabolickými poruchami, subakutními bachorovými acidózami, či to, že hubené krávy mívají změny v tukovém polštáři paznehtu. Jak uvedl Nigel Cook, ať už je příčina kulhání jakákoliv, vždy souvisí s nízkým komfortem a dlouhou dobou stání na tvrdém povrchu, které prohlubují závažnost onemocnění.

Přednášející také popsal správnou praxi koupelí paznehtů a optimální konstrukci van (3–3,7 m dlouhá a 0,6 m široká).

Pokud jde o konstrukci boxového lože, má mít takové rozměry, aby se do něj vešla kráva celá.

Přestože, jak řekl Nigel Cook, ve stádě dojnic průměrně kulhá až 23 % krav, jsou zásady, kterými lze dosáhnout cíle minimalizace počtu kulhajících krav a dosažení ideální doby odpočinku 11,5 až 12,5 hodin denně. K tomu je třeba zajistit, aby připadala jedna kráva na jedno boxové lože, lože musí být hluboce stlané a pohodlné, samozřejmostí je krmení TMR, správný management dojení (aby doba od odchodu na dojírnu do návratu poslední ze skupiny byla max. 3,5 hodiny i při dojení třikrát denně), nezbytné je zajistit optimální mikroklima v zóně odpočinku krav (ventilátory by měly být nad loži a být blízko u sebe, aby se proudění překrývala).

Podrobnější informace ze zajímavého webináře si přečtete v týdeníku Zemědělec a v některém z dalších čísel časopisu Náš chov.

Další on-line seminář společnosti Iframix se uskuteční 18. března  2021 a tématem budou Tři pravidla pro zdraví mléčné žlázy – podestýlka, bakteriální zátěž a lepší management s přednáškou Sandry Goddenové z University of Minnesota. Třetí webinář 8. dubna 2021 bude věnován problematice Výzev při navrhování a řízení robotických stájí – jak optimalizovat výkon a efektivitu práce a přednášet bude opět Nigel Cook.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down