15.04.2021 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdraví krav by mělo být v popředí

Hyperkeratóza, neboli onemocnění struků dojnic, je téma, které se možná zdá poslední dobou trochu v pozadí zájmu. Je to ale chyba, protože má velký vliv na zdraví krav, a tím i ekonomiku celého chovu.

Právě tomuto tématu se věnoval seminář společnosti Eurofarm Systems, s. r. o., s názvem Zdravé struky jako prevence mastitid, který se v březnu uskutečnil online. Po úvodních větách jednatelky společnosti Jany Jelínkové se slova ujala Ing. Zuzana Křížová, Ph.D., která se ve firmě na tuto problematiku specializuje.

Podle slov přednášející se rozhodně výskyt hyperkeratóz nedá v poslední době považovat za ojedinělý jev. „Cílem chovatele je často maximální užitkovost, což znamená pro zdravotní stav mléčné žlázy obrovskou zátěž. Hyperkeratózy mají značný vliv na zdraví krav, jejich užitkovost a potažmo i ekonomiku podniku. Zcela se jim vyhnout nelze, ale je potřeba je řešit,“ je přesvědčena Ing. Křížová. Podle jejích slov je přirozenou ochranou zdravý struk, a chovatel musí vyvinout veškerou možnou snahu, aby maximum struků ve stádě zůstalo zdravých.

Infekce se do struků dostává většinou laktogenní cestou, tedy strukovým kanálkem. Ojediněle se struk může infikovat i lymfogenní (například po poranění hmyzem) nebo hematogenní cestou.

Každý struk má přirozené obranné mechanismy, z nichž nejdůležitější je keratinová zátka poskytující jak mechanickou, tak chemickou ochranu před mikroorganismy. Například laktoperoxidáza inhibuje stafylokoky, streptokoky a koliformní bakterie, laktoferin zase působí proti E. coli. Jak uvedla Ing. Křížová, vytvoření keratinové zátky trvá osm až 12 dní.

Dalšími mechanismy bránícími struk proti infekci jsou kontraktilita svěrače a samozřejmě činnost buněk imunitního systému na různých úrovních.

Narušení přirozených systémů obrany, jako je nešetrné dojení, špatná zoohygiena či nevhodná výživa, dojnici oslabuje. Na nadměrnou mechanickou sílu působící na struky během dojení pak reaguje nadměrnou produkcí keratinu a vzniká hyperkeratóza. Ta se projevuje ztluštěním stěny struku a zúžením kanálku s omezením průtoku mléka. Prasklinky a trhlinky ve tkáni usnadňují průnik patogenů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down