27.06.2019 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdraví skotu – produkční choroby

Chov dojnic se řadí mezi nejvýznamnější odvětví živočišné produkce v České republice. Jednou z nezbytných podmínek ekonomické produkce mléka je dobrý zdravotní stav chovaných krav. Zdravotní komplikace jsou nejvýznamnějším důvodem brakace skotu. Uvádí se, že v našich podmínkách představují více než 80 % z celkového počtu vyřazených krav.

Puerperium je období, kdy končí jeden reprodukční cyklus a vytvářejí se předpoklady pro úspěšný vstup do toho následujícího. Zvládnutí okoloporodního období je pro chovatele stěžejní, je třeba věnovat plemenicím dostatečnou péči a zajistit potřebný welfare. Pokud není průběh puerperia bezproblémový, může chovatel v následné laktaci očekávat problémy, které zhorší ekonomiku chovu.

O problematice reprodukce a okoloporodního období hovořil uznávaný odporník doc. MVDr. Antonín Vinkler, CSc. na semináři, který uspořádala výživářská společnost Sano v Prostějově.

Reprodukční funkce a pohlavní orgány mají podle jeho slov zvláštní postavení, nejsou nezbytné pro život jedince, ale pro zachování živočišného druhu ano. „Z toho vyplývá, že pokud se jedinec dostane do ztížených podmínek, jako první utlumí pohlavní funkce. To znamená, že je to citlivý ukazatel pohody ve stádě,“ komentoval MVDr. Vinkler.

Pohlavní orgány jsou založeny v průběhu intrauterinního vývoje a podmínky působící na matku mají bezprostřední vliv na to, jakým způsobem se založí. Jejich vývoj potom pokračuje po narození.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down