02.11.2016 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdraví zvířat a lidí úzce souvisí

Dobrý zdravotní stav hospodářských zvířat je základním předpokladem pro produkci kvalitních a bezpečných potravin. Jenže jeho zajištění je o něco složitější. Nemocná zvířata znamenají nejen riziko pro bezpečnost potravního řetězce, ale někdy mohou znamenat nebezpečí i pro zdraví člověka, který se s nimi setkává. Navíc při léčbě dochází k výraznému zvyšování nákladů na veterinární péči.

Náklady zvyšuje i každé zvíře, které je potřeba vyřadit ze stáda ještě před tím, než stihlo

Není ničím neobvyklým, že u nově se objevujících nemocí často dochází k tomu, že reakce na ně přichází pozdě, často až při masivní epidemii, která se šíří jako lavina mezi lidmi. A přitom by mnohdy stačilo se věnovat rozpoznávání nebezpečných infekcí již u zvířat, plánování účinné prevence a zvládání jejího šíření od prvopočátků. Příčinou toho, proč „hasíme až velké požáry“ může být nedostatečná znalost úlohy a způsobů migrování patogenů způsobujících nemoci divoce žijících a hospodářských zvířat. Kde se může skrývat příčina tohoto nezájmu?

Vědci ve své studii analyzovali celou řadu zdrojů, aby zjistili, které nemoci a zvířecí druhy jsou v dostupné literatuře nejčetněji zastoupeny. Snažili se zjistit, jak se témata výzkumných projektů měnila v čase a jak se zkoumané nemoci a testovaná zvířata odlišovaly podle zeměpisných oblastí. Jedním ze zajímavých zjištění bylo odhalení toho, že většina výzkumů, které se v průběhu minulého století objevily v publikacích, se zaměřovala hlavně na obecně známé zoonózy – nemoci přenosné ze zvířat na člověka – na úkor studia nemocí, které postihovaly pouze zvířata.

Studie také poukázala na to, že u některých konkrétních nemocí existuje velmi silná vazba mezi publikováním výsledků vědeckých studií, atraktivitou pro mediální zpravodajství a výší grantů. To se ukázalo v markantní podobě u dvou chorob – ptačí chřipky a tuberkulózy skotu – což upozorňuje na nemalé společenské a politické vlivy významně působící na směřování výzkumu. Veřejný zájem stoupá a klesá, ale bez odpovídajících investic bude rozsah výzkumu důležitých témat trpět.

Nalezení přenašeče je velmi důležitým krokem pro prevenci před zavlečením i pro ochranu před dalším šířením nemoci.

Je třeba se stále připravovat na nové výzvy, zejména proto, abychom nebyli příliš překvapeni, když se nějaký problém objeví. Pro jeho úspěšné zvládnutí je potřeba, abychom na něj dokázali reagovat včas a co nejúčinněji.

Ze zahraničních zdrojů připravili Ing. Ota Beran, Ing. Anna Marcinková, BM profit

Podrobněji v NCH11/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down