26.08.2010 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ze světa strojařiny ke zvířatům

Uběhlo již pár let, co se bývalý konstruktér obráběcích strojů podniku TOS Hulín Ing. Marian Sedlář z Jarohněvic na Kroměřížsku zahleděl do zemědělství a začal farmařit. V současnosti provozuje zcela soběstačnou ekologickou farmu, prioritně zaměřenou na chov ovcí plemene merinolandschaf. Jeho stádo o počtu sto bahnic základního stáda je největším chovem tohoto kombinovaného plemene ovcí v republice.

„Nejdříve jsem pořídil několik hektarů polností a starší traktor. Zjistil jsem však, že vyprodukované seno nemohu králíkům všechno zkrmit, a tak jsem zvažoval další možnosti. Myslel jsme si na faremní chov daňků, ale potom, co jsem se na několika navštívených farmách od chovatelů dozvěděl o těžkostech okolo porážení jelenovitých na farmách, tak jsem od tohoto záměru ustoupil. A potom, co jsem získal kontakt na předsedu klubu chovatelů ovcí plemene merinolandschaf Jana Macků jsem ničeho nelitoval. Probral jsem s ním svoje představy a možnosti a domluvili jsme se na spolupráci. Prvních deset bahnic jsem koupil asi před šesti sedmi lety. Vlastním odchovem a nákupem zvířat z několika dalších chovů jsme stádo začali postupně rozšiřovat. Najednou jsem zjistil, že stáj v Jarohněvicích není nafukovací a začal jsem shánět nějaký volný zemědělský objekt. Naskytla se mi příležitost koupit zemědělský areál bývalého ZD ve Cvrčovicích. Přestože byl v dezolátním stavu, získal jsem zázemí, na kterém se již dalo stavět,“ zahájil rozhovor Ing. Marian Sedlář.

Ekologicky a zcela nezávisle
Vybudovaná farma ve Cvrčovicích představuje 60 ha zemědělské půdy v nadmořské výšce okolo 200 m, obhospodařované v režimu ekologického zemědělství. V rostlinné výrobě je základem pěstování plodin pro krmivovou základnu, což vzhledem k zaměření na chov prasat a ovcí podle Ing. Sedláře zahrnuje pěstování ozimé pšenice, hrachu, jarního ječmene, tritikale, bílé lupiny a konečně jetelotrav, které v osevním postupu točí ve dvouletých cyklech.
Pokud jde o stáje pro již zmiňovaná zvířata, tak namísto bývalé ustájovací kapacity pro výkrmová prasata již druhý rok stojí ovčín, který se v létě využívá jako sklad krmiv a garáž pro mechanizaci. Vzdušná novostavba, která na první pohled budí spíše dojem stáje pro skot, má dostatečnou kapacitu na to, aby pojala nejen zmiňované základní stádo bahnic, ale má dostatečnou rezervu i pro jehňata. Zatímco ovce jsou ustájeny v novostavbě, pro prasata v počtu pěti prasnic s kancem a šedesáti kusů ve výkrmu se dosud využívají původní kapacity s navazujícími výběhy.
„Abych u velkých zemědělských podniků hospodařících v sousedství nemusel stále prosit a domlouvat termín, kdy by se jim hodilo sklidit naši úrodu, začal jsem farmu vybavovat nezbytnou technikou, počínaje traktory přes kombajn, rozmetadlo, vlečku až po balíkovač nebo stájový nakladač sena. Kromě toho jsem pořídil ještě sila na skladování obilovin a luštěnin a po peripetiích s mícháním krmiv nakonec i malou míchárnu. V areálu jsme na střechách zemědělských budov vybudovali ještě solární elektrárnu o výkonu 83 kW, takže by se dalo říci, že jsme naprosto soběstační. Abych dotáhl i koncovku živočišné prvovýroby, tak mám v plánu ještě postavit biojatky. Projekt na ně je již hotový a schválený, jen hledám nejekonomičtější řešení,“ pokračoval majitel farmy, u kterého koníček přerostl v životní poslání.

Plodnost versus exteriér
Ve stádu působí čtyři linie beranů, a to Medik, Machr, Mobidik a Macek, který jako jediný nemá německý, ale domácí původ. Chovatelé mají v plánu pořídit ještě pátého plemeníka, tentokrát linie Mikuláš, který v chovu v minulosti působil. K samčímu potomstvu je třeba letos ještě započítat čtrnáct aukčních beránků. Záměrem chovatelů je rozšířit základní stádo na 200 kusů bahnic.
„Točením beranů ve stádu chceme docílit navýšení plodnosti, která loni nebyla podle našich představ. Ovlivnila ji i nezvykle dlouhá zima, na druhou stranu jehňata rekrutující se z jedináčků byla kvalitní, a tak nám ztráty na plodnosti doženeme jejich vyšší hmotnost. Podle našeho názoru máme kvalitní stádo. U nás je však pro posouzení kvality zvířat klíčový výpočet CPH, který je postaven na vyšší plodnosti, dokonce vyšší, než mají mezi plodná plemena řazené romanovské ovce. Přitom německý standard je odlišný, jeho základním selekčním kritériem není vysoká plodnost, ale exteriér s důrazem na tělesný rámec. Zkvalitnění zvířat by rozhodně prospělo, aby aukční berani byli posuzovaní až v pozdějším věku. Jsem zásadně proti dosavadní praxi umožňující posuzování šestiměsíčních zvířat, na kterých ještě není nic vidět. Dále bych se přikláněl i k prověřování plemeníků na kvalitu spermatu tak, jako to dělají například v Německu, Francii nebo Anglii,“ uvedl předseda Klubu chovatelé ovcí plemene merinolandschaf Jan Macků.

O produkci je zájem
Na farmě praktikované zimní bahnění umožňuje vyhovět poptávce po velikonočních jehňatech. Velkou výhodou jatečních zvířat plemene merinolandschaf je to, že se dají vykrmovat do vyšších porážkových hmotností. Je to proto, že ani v pozdějším věku jejich maso není cítit po skopovém a navíc nelojovatí. S odbytem masa, ale nakonec ani vlny nemají ve cvrčovické farmě problém. Veškerou partii reprezentovanou bezmála třemi sty kilogramy nezakrmené roztříděné vlny bez mechanických nečistot odebírá Zdeněk Mitura z Čeladné.
„Ovce merinolandschaf je nenáročné a odolné plemeno, které plánujeme chovat v čistokrevné plemenitbě. Je jen otázkou času, kdy se začne v domácích chovech více prosazovat. Pokud jde o odbyt, tak nemáme problém ani s jehňaty, ani prasaty, která vykrmujeme až do porážkové hmotnosti 220 kg. Zjistili jsme totiž, že o sádlo a škvarky, které z novodobého moderního jídelníčku úplně vymizely, je mezi lidmi obrovský zájem. A s plánovanou finalizací koncovky naší živočišné výroby bychom mohli nabízený sortiment ještě rozšířit. I když jsem si vědom, že nabídka na trhu je obrovská, tak si myslím, že poctivý přístup a kvalita si své zákazníky najde,“ řekl na závěr farmář Sedlář.

Klíčové informace:
– Ing. Sedlář chová na své farmě ve Cvrčovicích největší stádo ovcí plemene merinolandschaf.
– Předností plemene merinolandschaf jsou nejen dobré mateřské vlastnosti a mléčnost bahnic, ale i možnost vykrmovat jehňata do vyššího věku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down